Soe suvi oli Eestimaale jõudnud ning nädalavahetuse ilmateadet vaadates, mis lubas erakordseid soojakraade, tegime kiire otsuse veeta mõned päevad Saaremaal.

Reisi marsruut Saaremaal

Panime kiiresti reisiplaani paika, pakkisime lapsed ja asjad autosse ning alustasime sõitu Saaremaa poole. Praamil tervitas Muhumaa meid imekauni päikeseloojanguga.

Praamilt maha sõites otsustasime ööbima jääda mõni kilomeetri kaugusel asuvasse Lõunaranna sadamasse. Tegemist on lihtsama kämpingukohaga, kus olemas matkaauto laadimiskohad, korralik wc ja pesemisvõimalus, grillimisala, piknikulauad ning lastele batuut ja kiigud. Ööpäev Lõunaranna sadamas maksis 18 eurot.

Hommikul tegime kõigepealt peatuse Muhu Jaanalinnufarmis, kus peremees lahkesti tutvustas loomi ja linde ning sealt edasi sõitsime Saaremaa poole.

Peale silda keerasime Orissaare suunas , kus tegime kohaliku poe juures jäätisepeatuse ning sõitsime edasi Panga Panga poole. Looklev tee kulges mööda 129. maanteed piki rannikut läbi männimetsade ja heinamaade.

Panga Pank oli ikka samasugune nagu aastaid tagasi kui viimati siin käisime ning seepärast seal pikemalt ei peatunud, vaid keerasime otsa ringi ja sõitsime tuldud teed veidi tagasi, sest lapsed ihkasid mere äärde ning Pangale sõites jäi silma hea koht peatumiseks ja lõuna pidamiseks.

Keerasime matkaauto markiisi välja, sättisime laua ja toolid paika ning nautisime lõunasööki otse mererannas.

Markiis pakub päikese eest kaitsvat varju

Siesta peetud, sõitsime edasi saare lõunaranniku suunas. Teel möödusime Lümanda söögimajast, kus pakutakse head kodust toitu, aga kuna kõhud olid meil just täis söödud, siis kahjuks jäi pannileib seekord tellimata.

Peale Kipi asulat valisime sõitmiseks mööda rannikut kulgeva kruusatee, et näha ehedamat Saaremaad kui maanteed pidi sõites näeks.

Meie õnneks juhtusime ideaalsesse kohta teest veidi eemal otse mere kaldal ja otsustasime sinna kuni järgmise päevani peatuma jääda. Jahutasime end jahedas merevees, sõime esimesed metsmaasikad, ladusime kivitorne, nautisime sumedat suveõhtut, lainete loksumist ning õhtu lõpuks mõnusat sooja vihmasabinat.

Merekohina saatel oli uni õige magus ja ärkasime alles siis kui päike juba kõrgel. Nautisime laiska hommikut sooja suvetuulega ja lahkudes lubasime siia kindlasti tagasi tulla. Vihjeks – 58°06’46.3″N 22°11’02.7″E – kes soovivad sama kohta leida 🙂

Teel peatusime korraks Türjul, et panna end veelkord proovile kivitornide ladumises ja uudistasime suuri viinamäetigusid, keda kõige sagedamini just Sõrve kandis võib kohata.

Kivitornid Saaremaal Türju rannikul

Sõrve Säärde jõudes kostitasime end Sääre Paargus jahutava jäätisega. Kui jäätis söödud suundusime mööda mereranda saare tippu avastama. Jalutasime mööda jahutavat merevett, tegime kiviviskevõistlusi ja otsisime auguga kive. Seistes “maailmatipus” tundus see hetk igavikuline ja unustamatu emotsioon!

Naastes reaalsusesse ronisime Läänemaa kõrgeima, Sõrve tuletorni tippu, nautisime vaadet Läänemerele, külakeskuses tutvusime ekspositsioonidega ja lõpuks otsustasime veelkord nautida hetke Sääre Paargus süües maitsvaid kalaroogi.

Sõrve Säär ja Sõrve tuletorn

Kuna oli juba õhtu ja taevas oli äikesepilvedest tumedaks tõmbunud, varusime Kuressaares poest vaid toidukraami, tankisime matkaautot, et sõita ööbimiseks linnast välja. Veevarusid saime täita kohalikus Saare Kütus tanklas, Olerexis selline võimalus puudus.

Siinkohal tasuks ära märkida, et matkaautode ja karavanide kämpinguid oli saarel üsna sagedasti – ette me ei broneerinud ja otsustasime jooksvalt. Muidugi liikus ka matkaautosid üsna palju.

Peale mõningat sõitmist leidsime sobiva ööbimiskoha Saaremaa suurima kivi, Pireti kivi, juurest ära keerates Kõiguste sadamas. Sadamas tööd alles käivad, kuid elementaarsed asjad nagu wc, pesemisvõimalus, elekter on siiski olemas. Paiga võlu seisab pigem metsikus looduses kesk poolsaart, kus mõlemal pool loksub meri ja kostab kajakate kisa. Perenaise sõnul olime meie esimesed eestlastest matkaautoga külastajad, seni on nende klientuuriks olnud enamasti sakslased ja prantslased. Ööbimise hind oli 15 eurot.

Kõiguste sadam

Pühapäeva hommikul magasime mõnuga ja nautisime hilist hommikusööki. Enne praamile minekut tegime peatuse Liival, et osta kaasa ahjusooja Muhu leiba ja juba oligi aeg mandrile naasta.

Meie reis kestis 2 ja pool päeva, saar(t)el läbisime 346 km ja matkabussi keskmine kütusekulu oli 9 liitrit 100 km kohta. Praamipilet maksis 14,8 eurot.

Aitäh Saaremaa!

* Kohad, mis seekord ajaplaani ei mahtunud, aga kindlasti võiks Saaremaal olles külastada: