Autoga reisimine on üks parimaid viise välisriikidega lähemalt tutvumiseks, sest saad kulgeda omas tempos ning valida sobiva aja ja koha peatumiseks. Kuigi läbida tuleb sadu ja tuhandeid kilomeetreid, on ette planeerides võimalik korraldada mugav ja elamusterohke reis.

Siin mõned nipid ja soovitused mugava autoreisi korraldamiseks:

1. Koosta marsruut

Marsruudi planeerimiseks kasuta internetipõhist kaardirakendust. Tuntumad neist on Google Maps, Waze ja Here Maps, aidates leida kiireimat, lühimat või optimaalseimat autoteed sihtpunkti. Paralleelselt tee märkmeid Notes’ides või muus tekstiprogrammis, märkides päevade kaupa kohad, ajakulu ja distantsi. Märkides reisi algus- ja lõpp-punkti, saad Google Maps kaardile lisada kuni 10 vahepeatust. Kõigepealt tasub üldjoontes paika panna üldine marsruut ja seejärel iga päeva teekond eraldi. Kui ei ole just soov kiiresti sihtpunkti jõuda, soovitaks vältida kiirteid, sest väiksematel teedel näeb eluolu rohkem.

Reisimarsruut ümber Läänemere

2. Arvesta teekond ja sõiduaeg

Google Maps arvestab välja teekonna pikkuse ja sõiduaja. Optimaalne on päevas läbida 300 kuni 500 km, sõltuvalt reisijatest – lastega reisides võib kilometraaž olla väiksem, kui autojuhte on mitu, saab läbida pikemaid vahemaid.

3. Märgi ära vaatamisväärsused

Pane kirja kõik huvipakkuvad kohad ja vaatamisväärsused, kui plaanid peatuda karavani kämpingutes, märgi ära ka sobivad kämpingukohad. Sisestades asukoha oskavad veebipõhised kaardirakendused välja pakkuda ümbruskonna tanklaid, restorane, muuseume jm vaatamisväärsusi. Infot leiab ka riikide või regioonide kodulehelt, näiteks puhkaeestis.ee ning kasulikku infot saad lugeda reisifoorumist trip.ee. Eeltööna tasuks uurida muuseumite, lõbustusparkide, loomaaedade lahtioleku aegu ja piletihindu. Samuti võid kirja panna mõned varuvariandid, juhuks kui reisiplaanis peaks muudatusi tulema või kui mõni sihtkoht ei peaks siiski huvi pakkuma, saad selle marsruudist välja jätta ja automaatselt teekonna ümber arvestada. Alati tasuks ajakavasse jätta 1-2 varupäeva ootamatusteks.

4. Vali ööbimiskohad

Kui plaanid matkaautoga ööbida spetsiaalses karavaniparklates, siis Euroopa kämpingute kohta tasub uurida lehti ACSI Eurocampings või camping.info, või Eestis kohalikke kämpingukohti. Karavaniparklates saab mugavalt kasutada elektrit, vett, täita auto veepaaki, tühjendada reopaaki.

Soovitav on hankida CCI Kaart (Camping Card International), mis annab mitmetes Euroopa kämpingutes hinnasoodustust ning asendab kämpingusse registreerimisel isikut tõendavat dokumenti. Lisaks tasuta kolmanda osapoole vastutuskindlustuse. Rohkem infot Klubi Eesti Karavan lehel.

5. Kasuta GPS-i

Välisriigis ei pruugi internet alati olla kättesaadav ja taskukohane, siis on hea kasutada teist GPS-seadet. Matkaautol on spetsiaalne Navigate navigatsioonisüsteem koos 8-tollise puutetundliku ekraaniga, mis muudab reisi planeerimise ja teelolemise mugavaks.

6. Rendihind

Reisi-eelarve üks osa on matkaauto rendihind. Üldjuhul kehtib seaduspära, et mida pikemalt sõiduk ette broneerida ja mida pikemaks perioodiks võtta, seda paremad tingimused on võimalik saada. Matkaauto broneerimiseks võta ühendust info@moover.ee.

7. Muud kulud

Reisi-eelarve koostamisel on olulised kütusehind ja kulu. Fuel-price-europe.info lehel on ära toodud 56 riigi keskmised bensiini- ja diislikütusehinnad. Matkaauto keskmine kütusekulu on 9,5 liitrit 100 km kohta. Gaasiballooni saad vahetada enamikes tanklates.

Riikide teemaksude kohta leiad infot lehelt tolls.eu.

8. Vajalikud dokumendid

Sõiduki juhtimiseks on vajalik omada kehtivat juhiluba, kõigil reisijatel on soovitav on reisile kaasa võtta isikut tõendav dokument. ID-kaart on vajalik reisimiseks väljaspool Eestit (k.a lapsed).

Välisriikidesse reisimiseks peab sõidukil olema vormistatud rahvusvaheline liikluskindlustuspoliis ehk roheline kaart.

Seega – kui kodutöö on tehtud, saad rahulikult nautida sõitu ja kogeda põnevaid reisielamusi.

Vaata ka meie varasemaid matkaautoga reisimise kogemusi.

1 comment

Comments are closed.