Vastupidiselt üldlevinud arvamusele, ei pruugi lastega reisimine üldse olla närvesööv, vaid hoopis hea võimalus peresidemete tugevdamiseks ja toredate mälestuste loomiseks. Jagame nõuandeid, kuidas planeerida lastega reisi, et kõigil oleks lõbus ja nauditav reis. Omame kogemusi kolme lapsega reisimisel vanuses 3-7, aga kindlasti leiad siit häid nippe ka pisipõnnidega või suuremate lastega reisimiseks.

Szczecin. Poola

Mida võtta reisile kaasa?

Muidugi riided ja jalanõud. Väiksemate laste puhul tuleks arvestada rohkem riideid, sest ikka juhtub, et jäätis tilgub pluusile või ununeb reisielevuses potileminek. Hea oleks ka vahetusjalanõud, suvel kergemad sandaalid ja tennised, talvel õuesaapad ja kergemad jalatsid siseruumides kõndimiseks.

Ekstra mänguasju me üldiselt kaasa ei vea. Lapsed pakivad ise oma seljakotid, mis omakorda on hea võimalus lasta lapsel ise valida, otsustada ning reisi ettevalmistamiseks kaasa aidata. Lisaks võtame pliiatsid ja värvivihikud, mõned raamatud (eriti hästi on lastele peale läinud beebiaegsed häältega raamatud või pusleraamatud) ja lihtsamad mängud nagu Musta Nots, magnetnuppudega trips-traps-trull, memoriin. Viimasel reisil tegeles meie pesamuna ennastunustavalt kaua paberribade lõikamisega ja nende teibiga kinnitamisega 🙂 Samuti on populaarsed markeriga joonistatavad ja kustutatavad vihikud ning veepliiatsiga värvitavad raamatud. Suurematele soovitaks ristsõnu või nuputamisülesandeid.

Nipp: kaasavõetavad asjad tasuks mõned nädalad enne reisi laste silma alt ära panna, siis on (taas-)avastamisrõõm jällegi suurem.

Lapsed on muidugi nupukad ja leiutavad kohapeal palju mänge ise, näiteks rannas saab mängida kivikestega, vett tassida kilekotiga ja liivas kaevata hoopis murdunud oksaga.

Liikumisvahenditest on asendamatud tõukerattad, varasemalt olid meil reisidel kaasas jooksurattad. Kindlasti ei tohiks unustada turvalisust, eriti võõras kohas liikudes, seega alati kiiver pähe! Väiksemale lapsele oleme kaasa võtnud kergkäru, kuhu vajadusel toetame suuremate tõuksid kui nad parasjagu sõita ei taha ja eelistavad kõndida.

Õnnetus ei hüüa tulles, seega peaks reisil igaks juhuks kaasas olema mõned ravimid (palavikualandaja, allergiarohi), haavapuhastusvahend ja plaastrid.

Mida teha sõidu ajal?

Võimalusel planeerime pikemad sõidud pealelõunasesse aega, mil pere pisemad, aga ka suuremad saaksid magada ja end välja puhata. Aga mida teha siis kui vaja sõita ja lastele selleks ajaks tegevust pakkuda?

Üheks parimaks ajaviiteks on söömine ja joomine – tegevus, mis hoiab ka püsimatud tegelased mõned ajaks vaos – seega varu autosse näksimist ja joogipudel. Tervislikuks valikuks on sektoriteks lõigatud juurviljad ja puuviljad, väiksematel lastel beebiküpsised ja kamapallid, suurematel leivakrõbuskid ja pähklid. Autos väldi määrivaid või pudisevaid toiduaineid. Joogiks eelista puhast vett suhkruga magustatud jookidele. Meie lastele on alati põnevust pakkunud kõrrega joogipudelid või nö spordijoogipudelid, mille kork klõpsuga suletav.

Pikka sõidu ajal meeldib lastele autos kuulata lastelaule, suuremad huvituvad ka muinasjuttudest.

Samuti teada-tuntud automängud nagu teatud värvi autode loendamine või ümbruses millegi kirjeldamine ja teised peavad selle ära arvama. Koolieelikutega saab mängida sõnamänge nagu “ütle mulle mingi sõna ja mina pean ütlema selle sõna viimase tähega algava sõna ” või peast arvutamist.

Matkaautos on muidugi olemas ka telekas koos dvd-mängijaga, mis on päästnud meid nii mõnegi pikema sõidu ajal. Varu kaasa mõned laste lemmikud multikad või lastefilmid.

Meie tavaline kilometraaž on umbes 300 km päevas, see jätab piisavalt aega ümbrusega tutvumiseks ja pikk sõit ei muutu kellelegi piinavaks. Sõidu jooksul teeme puhkepause vähemalt iga 2 tunni tagant, eelistatuna kohas, kus lapsed saavad joosta ja ronida (näiteks mänguväljakul või pargis).

Gdansk. Poola

Üldiselt võib öelda, et lapsed käituvad reisil hoopis teisiti kui kodusolles ja seda positiivses mõttes. Ununenud on jonnitujud, kõik on hoopis uus ja huvitav. Reisil võib tavapärane režiim küll hoopis kaduda, kuid tegelikult ei ole sellest midagi – küll kodus jõuab jälle paika sättida. Seega suhtuda tehtud plaanidesse avatud meeltega ja positiivse hoiakuga!

Loe ka teisi postitusi:

Kuidas planeerida autoreisi?

Matkaautoga reisimise eelised?

Leedu Läti Puhka Eestis Võrumaa

1 comment

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga