9 vastust küsimusele: kuidas veeta mõnus sügispuhkus matkaautoga?

Enamus inimesi arvab matkaautoga reisimise olevat vaid suvise meelelahutuse. Tegelikult saab matkaautot kasutada aastaringselt, autoelamuga saab reisida nii suveperioodil kui ka külmemal ajal sügisel.

Sügisel reisimine on teistmoodi kui suvel, sest pimedat aega on rohkem, kuid matkaauto eelised tulevad just jahedal ja sombusel ajal reisides eriti hästi esile. Kujuta ette, et oled veetnud hea mitu tundi värskes õhus, oled mõnusalt väsinud ja näljane, siis on hea tõdeda, et sa ei pea end vaevama kojusõidu või esimese suvalise toitlustuskoha otsimisega, vaid saad matkaautos kohe võtta kuuma dušši, valmistada endale maitsva sooja söögi ja puhata mugavas voodis. See on mugavus, mida paljud inimesed hindavad ja seetõttu valivad reisimiseks matkaauto.

“Kuna Eesti ilmad on üsna muutlikud siis tundus kuidagi väga õige valik. Nagu hiljem selgus siis läks kümnesse, sest 3 päeval sadas vihma aga markiisi alla oli väga chill istuda ja loodust nautida” ütleb meilt matkaauto rentinud Mait Lõhmus.

Alljärgnevalt selgitame matkaauto võimalusi ja eeliseid sügisel reisimisel, anname nõu autoreisi sujuvaks kulgemiseks ja toome välja põhjused, miks eelistada sügisperioodil just matkaautoga reisimise viisi.

Kas matkaautoga saab reisida ka sügisel ja külmemal ajal?

Jah, matkaauto on mõeldud aastaringseks kasutamiseks. Reisime oma perega matkaautoga aastaringselt ja teame, et Büstner matkaauto sobib põhjamaistest tingimustes kasutamiseks.

Matkaautos on olemas kõik tingimused, et ka külmemal aastaajal oleks tagatud mõnus eluolu. Autoelamus on olemas kööginurk, wc ja dušš, mugavad voodid, tv ja rohkelt panipaiku asjade mahutamiseks.

Bürstner matkaauto on varustatud võimsama 6kW gaasikütteseadmega, mis hoiab ruumis sobivat temperatuuri ja soojendab tarbevett. Lisaks on võimalik kasutada elektrikütet, kui ollakse püsivas elektriühenduses.

Autoelamus on 120-liitrine veepakk, millest jagub kenasti nii duši kasutamiseks, söögitegemiseks ja nõudepesuks ning tarbeveeks. Kuna veepaak on soojas siis ei ole vaja muretseda ka külmumisohu pärast ja tekkiva heitvee saab koguda kas põhja all olevasse mahutisse või looduses otse maha lasta.

Matkaauto on varustatud korralike akudega, mis peavad vastu ka mitmepäevase reisi looduses ilma välise elektriühenduseta. Lisaks on auto varustatud vooluinverteritega, et soovi korral vajalikud 220V seadmed laaditud ja käivitatud saaks.

Vaata Bürstner matkaautode kohta täpsemat tehnilist infot SIIT

matkaauto-reis

Kuidas toimib matkaauto küttesüsteem?

Matkaauto on varustatud gaasikütteseadmega, mis hoiab ka talvel ruumis sobivat temperatuuri ja soojendab tarbevett. Ruumi temperatuuri, soojavee ja ventilatsiooni seadistamine toimub elamuosas asuvalt digitaalselt juhtpaneelilt. Lihtsalt vali sobiv temperatuur ja automaatika teeb ülejäänu.

Matkaautoga on kaasas kaks gaasiballooni, millest üks on reisi alustades alati täis ja teine poolik. Gaasisüsteemile on paigaldatud Truma Duo Control seade, mis ühe ballooni tühjaks saamisel lülitub automaatselt teisele balloonile, nii ei pea keset ööd gaasiballoonide vahetamisega vaeva nägema. Tühjaks saanud gaasiballoonide vahetus on lihtne ja võtab kõigest mõne minuti. Vajadusel saad pea igas tanklas tühja ballooni täis ballooni vastu vahetada ja reis saab muretult jätkuda.

Kui turvaline on pimedas ja muutlikes ilmaoludes matkaautoga sõitmine?

Pimedal ajal ja ilmastikus muutuvates teeoludes tuleb matkaautoga sõites järgida kõiki ohutusnõudeid nagu tavalise sõiduki puhul. Turvaliseks sõitmiseks on matkaauto varustatud nõuetekohaste korralike rehvidega. Juhtimisel on abiks sõiduabid nagu gps-süsteem, tagurdamiskaamera, püsikiiruse hoidja.

Kus matkaautoga parkida?

Matkaautoga võid parkida kus iganes soovid – kas looduses või kämpinguplatsidel.

Looduses peatumiseks on väga sobivad RMK platsid, kus on tavaliselt lõkketegemise võimalus. RMK platside kohta leiad infot veebilehelt loodusegakoos.ee või äpist Loodusega koos. Samuti leiad ööbimiskohtade infot äpist park4night, kus teised automatkajad jagavad teavet parkimiskohtade kohta. Kitsastel metsateedel sõites tuleb kindlasti hoiduda vastu puuokste sõitmist, mis sõidukit kere väga lihtsasti kriimustada ja vigastada võivad.

Kindlasti tasub sügisesel ajal külastada ka kämpinguplatse, mis pakuvad mugavaid võimalusi välise elektrivoolu kasutamiseks ja muid tarvilikke mugavusi. Soovitame eelnevalt uurida kämpingute lahtiolekuaegu, kuna hooajaväliselt võivad need olla tavapärasest erinevad. Eesti kämpingute kohta leiad infot http://camping-estonia.ee/.

Sügisesel ajal reisides, mil õhtul läheb varem pimedaks, soovitame jõuda ööbimiskohta päevavalges, sest nii on lihtsam leida sobiv koht ja end paika sättida.

matkaautoga-parnumaal-sügisel

Mida peaksin kaasa võtma matkaautoga reisile minnes?

Selleks, et olulised asjad maha ei jääks ja kõik vajalik reisile kaasa saaks, kasuta abivahendina prinditavat nimekirja, kus saad ära märkida kaasavõetava põhivarustus, köögivarustus, dokumendid jm. Laadi tasuta nimekiri alla SIIT.

Õuesolemiseks ilmastikule vastav rõivastus.

Lisaks soovitame end varustada näiteks akulambi ja/või pealampidega. Kindlasti teeb lõkkesüütamise mugavaks kaasa võetud kuivad lõkkepuud ja ka väike kirves kulub alati lõket tehes ära.

Sügisel, mil vihmasajud on sagedased, on hea kasutada välitelki, mille kinnitad matkaauto markiisi külge ja nii saad tekitada endale lisatoa, mis kaitseb nii tuule kui vihma eest.

Loe ka põhjalikku postitust “Mida võtta kaasa matkaauto reisile?

Mida teha matkaautos kui väljas on kehv ilm?

Kuigi autoelamu siseruum on piiratud, siis tegevus jagub seal küllaga, tasub ise vaid loov olla ja asja positiivselt võtta. Oleme sinu jaoks kirja pannud 40 ideed, mida teha matkautos kui ilm ei soosi õuesolekut. Loe pikemat postitust “Mida teha matkaautos?”.

Kes valivad sügisel reisimiseks matkaautoga?

Lühidalt vastates sobib matkaautoga reisimine kõigile, siiski mõned inimesed hindavad justnimelt sügisperioodil matkaauto võimalusi ja mugavusi. Meie käest on matkaautot rentinud

 • pered, kes tahavad nädalavahetustel teha lühema väljasõidu, et lihtsalt veeta üheskoos kvaliteetaega
 • paarid, kes sõidavad linnatuledest eemale, et vaadelda kallimaga lõkke ääres istudes sügistaeva tähesadu
 • noored seiklushimulised rändajad kui ka pensionipõlve nautivad inimesed, kes on oma tegemistes vabad. Nii käiakse soojal maal suve pikendamas ja suusamägedel talverõõme nauditamas
 • inimesed, kes eelistavad rahus ja vaikuses avastada uusi kohti, selle asemel, et suviste rahvahulkadega tungelda
 • matkajad ja loodusehuvilised, kes hindavad igapäevaseid mugavusi kodust eemal olles
 • loodusfotograafid, kes soovivad jäädvustada looduse ilu, samas mitte tehes järeleandmisi mugavates eluolu tingimustes
 • filmi- ja võttemeeskonnad, kes vajavad näitlejatele ja meeskonnale sooja puhkekohta võtete vahepeal

Loe teiste matkaautoga reisijate kogemusi: miks nad otsustasid reisida matkaautoga ja kuidas nad rahule jäid? Loe kasutajate kommentaare SIIT

Kuhu matkaautoga sügisesel ajal sõita?

Väga populaarsed on lühemad nädalavahetuse väljasõidud matkaautoga. Sügis on suurepärane aeg looduse nautimiseks, seetõttu eelistatakse just looduskeskset puhkust, käiakse mere ääres ja metsas matkamas, õhtuti istutakse lõkke ääres.

Sügisel on eriti kaunid Eesti rabad, näiteks Kõrvemaa Kakerdaja raba, Pärnumaal Tolkuse raba (meie reisikiri Pärnumaal reisimisest, Tolkuse matkarajast, on loetav SIIT), Lahemaal Viru raba ja Põlvamaal Meenikunno raba. Mitmetes rabades on rajatud kilomeetrite pikkused laudteest matkarajad ning ümbruse vaatlemiseks püstitatud vaatetornid.

Reisiplaanide lihtsamaks tegemiseks oleme sinu jaoks kirja pannud ideid ja marsruute matkaautoga reisimiseks. Vaata reisiideid SIIT.

Sõida näiteks mööda Peipsi äärt üles Ida-Virumaale ja avasta Põhja-Eesti rannikut. Meile, tartlastele, küll üsna lähedal, aga siiski eriliseks kohaks, kuhu mõneks päevaks puhkama sõita, on Setomaa ja Kagu-Eesti. Ning loomulikult eestlaste lemmiksihtkohad on saared, eeskätt Saaremaa ja Hiiumaa. Oleme ise nimetatud kohtades korduvalt matkaautoga trippimas käinud, seega ehk leiad ka sina meie reisikirjadest endale kasulikku infot matkaauto reisi planeerimiseks. Loe reisiblogi SIIT.

lapimaa-matkaauto-sügisel

Pikemad reisid võivad viia laia Euroopasse. Suve saab pikendada Vahemere ääres, populaarsed sihtkohad on Itaalia, Hispaania, Horvaatia. Või vali hoopis kliima poolest meile, eestlastele, tuttavamad põhjamaad Soome, Rootsi, Norra. Meie kogemusi matkaautoga Euroopas reisides saad lugeda SIIT.

Miks minna matkaautoga sügisel reisima?

Kui sa ikkagi veel kahtled ja kõhkled kas peaksid sel sügisel matkaautoreisi ette võtma, siis siin on sulle põhjused, mis motiveeriksid sind seda tegema 🙂

 • puhka metsas või mere ääres – valik on sinu, värske õhk laadib sinu patareisid igaljuhul
 • septembrist maini matkaauto rendihind soodsam
 • lühem minimaalne rendiperiood – võid matkaauto rentida ka ainult nädalavahetuseks
 • reisi kus iganes soovid
 • sügisel reisides on eluolu rahulikum, vähem turiste ja ülerahvastatud kohti
 • rahulikum liiklus ja vähem ummikuid
 • avasta kauneid kohti ja naudi sügise looduse ilu

Uute seiklusteni!

Sul on küsimusi seoses matkaauto või reisimisega?

Võta ühendust.

Marvin Laanemäe, MOOVER OÜ

Saa esimesena teada matkaautoga reisimise uudistest.

LIITU UUDISKIRJAGA!

*Me ei spämmi ja hoiame sinu andmed kaitstuna.

1 comment

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga