Autoreis Euroopasse. Matkaautoga ümber Läänemere

Paar kuud tagasi tegime plaani võtta ette meie esimene pikem autoreis Euroopasse ja reisida aprilli lõpus matkaautoga ümber Läänemere, läbi Läti-Leedu- Poola- Saksamaa-Taani- Rootsi. Aega on meil 10-11 päeva.

Reisiseltskond koosneb kahest täiskasvanust ja kolmest lapsest (2 a, 5 a ja 7 a). Plaanime sõita paraja tempoga, ca 300 km päevas ja mitte üle 2-3 tunni järjest. Tasulistes karavanide kämpingutes plaanime peatuda üle 2-3 päeva, muul ajal peatume endale sobivates kohtades.

Matkaautos on olemas köögivarustus, külmkapp ja pliit, telekas koos dvd mängijaga, wc ning kõik mugavused pesemiseks ja ööbimiseks. Samuti grill, välilaud ja toolid õues istumiseks. Kaasa võtame riided, toiduained, lastele tõukerattad ja jalutuskäru, sõidu ajaks mõned mänguasjad, kaardimängud ja joonistamisvahendid.

Euroopa-autoreis

1. reisipäev. Läti ja Leedu

Pakkisime asjad autosse ja sõitsime Tartust välja kolmapäeval, 17. aprilli, õhtul kell 17. Riia lähistele jõudsime kella 20 ajal. Kui muidu oleme alati sõitnud läbi Riia, siis seekord keerasime enne Riiat suunaviitade järgi Kaunase poole ja vältisime Riia linna läbimist. Jäime ööbima Daugava jões asuvale Dole saare loodusparki (Dolessalas dabas parks).

Dolessalas-dabas-parks

Parkisime end Daugava muusemi parklasse, mis oli kõrval suurest maanteest ja autode mürast. Tegime kiire õhtusöögi, lapsed mängisid õues kuni pimedaks läks, seejärel sättisime magama. Mahume kenasti magama – auto tagaosas on lai voodi kolmele inimesele, ees kaheinimese voodi. Esimese päeva sõit oli 250 km.

2. reisipäev. Poola. Suwalki. Ketrzyn

Neljapäeval, 18. aprillil, peale hommikusööki vaatasime pisut ümbruses ringi, seejärel sõitsime tuldud teed tagasi suurele maanteele, kus tegime veel kiire peatuse Dole tammi ääres, et vaadata Daugava jõge. Võtsime suuna Leedu poole ja sealt edasi Poola suunas, tehes vahepeal ühe kiire tanklapeatuse. Siinkohal oli meeldiv tõdeda, et matkaauto kütusekulu oli vaid 8,4 l / 100 km kohta. Tankisime paagi täis ja jätkasime teekonda. Päevas oleme plaaninud läbida 250-300 km, vaid Läti ja Leedu plaanime läbida rohkemate kilomeetrite arvelt.

Poola piiril saime esimest korda veeta kümmekond minutit ummikus, kuna olid teetööd.

Mõnikümmend kilomeetrit Poola piirist asuvas Suwalki linnas tegime pikema peatuse. Kuna me lõunasöök oli vahele jäänud, tegime esmalt matkabussis korraliku söögi, et seejärel suunduda linna jalgu sirutama. Jalutasime keskväljakul, nautisime purskkaevude veemängu ja sõime jäätist.

Poola-Suwalki

Kuna kell oli veel üsna vähe, et ööbimiskohta otsida, pidasime targemaks edasi sõita. Lapsed suikusid kohe unne, meie nautisime sõitu läbi kevadise Poola. Meie lahkudes oli Eestis jahe ilm ja alles esimesed kevademärgid. Poolas aga oli ilm päikseline, mõnusad 19 soojakraadi, muru haljendas ja metsa all õitsesid ülased. Tee lookles läbi metsade ja mägede, läbi väikeste külade ja asulate, pakkudes kauneid loodusvaateid. Peale tunniajast sõitu hakkasime otsima kohta ööbimiseks, aga mida rohkem edasi, seda võimatum see tundus. Lihtsalt ei olnud ühtegi sobivat kohta tee ääres.

Lõpuks jõudsime linna nimega Ketrzyn. Kuna selja taga oli pikk sõidupäev, siis olime valmis esimesse vähegi sobivasse parklasse keerama. Õnneks oli leidsime kohe sobiva koha, milleks oli parkla järve ääres (Jezioro Ketrzyńskie). Parkisime auto ära ja läksime ümber järve jalutama ning ümbrust uudistama. Ketrzyn meenutas väga saksa väikelinna koos oma punaste telliskatuste ja heledate kivimajadega, jättes kauni ja rahuliku väikelinna mulje.

Poola-Ketrzyn

Tagasiteel leidsime teises järve küljes veel parema parkimiskoha, mille kõrval oli suur laste mänguväljak. Mõeldud-tehtud – parkisime auto ümber. Kuigi valitud koht oli keset linna tänava ääres, tundus liiklus üsna vaikne ja õnneks kuni hommikuni sõitsid mööda vaid üksikud autod. Lapsed mängisid kuni pimeda saabumiseni mänguväljakul ja hakkasime seejärel magama sättima. Täna läbisime 500 km.

Poola-Ketrzyn

3. reisipäev. Poola. Hundikoobas

Reedel,  19. aprilli, varahommikul oli kuulda kirikukellade löömist ja prügiauto kolistamist, aga väsinud reisiselle see ei häirinud. Peale hommikueinet, veetsime veel veidi aega mänguväljakul ja seejärel suundusime 9 km kaugusele Hundikoobast (Wolf’sLair / Wolfsschanze) vaatama. Lapsed olid veidi hirmul hundiga kohtumise ees, aga kohapeal selgus, et selleks ei ole üldse põhjust.

Hundikoobas on tegelikult Hitleri punkri varemed, kus ta end varjas 1940.ndatel. Hundikoopa territooriumil käis ettevalmistav ehitustegevus eelseisvaks turismihooajaks ja peale meie oli parklas vaid mõned autod. Piletid läksid maksma 17,5 eurot (2 täiskasvanut ja 3 last). Kuigi eeltöö põhjal arvasime ees ootavat vaid ühe vana punkri, siis kohapeal selgus, et territoorium on üsna suur. Mööda kevadist metsaalust jalutades kulgesime ühest lagunenud varemest teiseni. Kuigi kohapeal olid inglisekeelsed viidad, siis ilmselt koos giidiga oleks neid radu palju huvitavam läbida.

Poola-Hundikoobas

Korra plaanisime minna ka Hundikoopa lähedal asuvasse teemaparki Mazurlandia, aga sealt mööda sõites tundus kogu pargi olemine vana ja väsinud ning kuna parklas autosid ei olnud, siis ilmselt oli park hoopistükis suletud. Võtsime suuna Elbagi peale. Elbagis tahtsime näha laevade vedamist Elbagi kanalisse, aga kuna lapsed magasid, kasutasime seda aega hoopis sõitmiseks. Söömas käisime ühes kenas teeäärses kohas, kus kõik tellitud toidud oli hiiglaslikud portsud ja hinnad meie mõistes muidugi odavad.

Poola-kartulikotletid

Olles kõhud täis söönud, sõitsime edasi Gdanksi suunas. Samuti vajas auto veepaak täitmist, et juhuks kui me ööbimiseks karavaniparki ei leia, saame ikkagi õhtul duši all käia, aga paraku ei leidu igas tanklas veekraani ja nii me 3-4 tanklat niisama läbi sõitsime. Samal ajal otsisime ööbimiseks GoogleMapsi abil karavaniparki. Gdanski lähedal asuval poolsaarel (Wyspa Sobieszewska) oli kaardi järgi 3 karavaniparklat, kuid kohapeal selgus, et märgitud kohas midagi sellist ei leidunud või ei olnud hooajaks veel avatud.

Lõpuks jõudsime karavanipargi viitade järgi ühe hotelli parklasse, sest viidatud karavanipark oli suletud ja parkisime end hotelli kõrvale. Kuna oli juba hämardumas, siis ümbrust uurima ei läinud, vaid veetsime õhtut matkabussis juues kakaod ja vaadates filmi. Õues näitas vaid 6 soojakraadi. Keerasime bussi sisetemperatuuri soojemaks ja sättisime magama. Täna sõitsime 320 km.

4. reisipäev. Poola. Gdansk. Sopot

Laupäeval, 20. aprilli, hommikul avanes kaunis vaade männimetsale, linnud laulsid ja kaugemalt kostis mõnusat merekohinat. Tervisesportlased tegid hommikujooksu ja kui olime oma pannkoogid ära söönud, suundusime ka ise ranna poole. Rand (The Gdańsk-Orle beach) on imeilusa peene liivaga ja väga puhas rand. Veetsime tükk aega nautides pehmet liiva ja lainetavat merd. Meie lahkudes suundus ranna poole üha rohkem inimesi. Hiljem googeldades selgus, et see rand on pärjatud Blue Flag 2018 tiitliga ja hinnatud kui puhtaim ja ohutuim rand. Seega suvel tasuks kindlasti külastada.

Poola-kevad

Hakkasime sõitma Gdanski poole. Täna palju sõita ei plaaninud, vaid pigem liikuda Gdanski, Sopoti ja Gnydia piirkonnas.

Gdanskis parkisime kohe jõe äärde kesklinna. Parkimistasu kohta uurides selgus, et nädalavahetusel on parkimine tasuta. Lapsed märkasid kohe muinasjutulist karusselli, nii et sinna me suundusimegi. Karusselli pilet maksis 10 zlotti.

Poola-Gdansk

.

Poola-Gdansk
Poola-Gdansk

Karusellitiirud tehtud, kõndisime edasi ja kohe nägime kurikuulsat piraadilaeva, mis on täpselt nagu Kariibimere Piraatide “Must Pärl”.

Kuna laev oli kohe-kohe väljumas ja rahvast täis, ei hakanud me sellele trügima, vaid otsustasime hoopis vaaterattaga sõitma minna. Et teisele poole kallast saada, tuli minna üle silla. Aga sild oli piraadilaeva liikumise tõttu üles tõstetud, nii et saime kümmekond minutit oodata kuni sild jälle alla lastakse.

Vaateratta 15-minutiline sõit maksis 28 zlotti täiskasvanu ja 18 zlotti laps. Vaaterattaga sõit oli igati vahva elamus, pakkudes kaunist vaadet Gdanski linnale.

Poola-Gdansk

Gdanki kesklinnas on valdavalt punastest tellistest majad ja seal asub Euroopa suurim punastest tellistest kirik (Gdanski Maarja kirik / Bazylika mariacka gdansk). Kui vaaterattalt maha tulime, tõsteti sild kahjuks just meie nina alt üles ja pidime seetõttu pool tundi aega parajaks tegema.

Poola-Gdansk
Poola-Gdansk

Gdanski muuseumi juurest liikus väike praam teisele poole kallast. See oli küll tasuline, kuid maksis vaid 1,5 zlotti täiskasvanu (lapsed tasuta) ja sellega saime kiiresti jälle teisele kaldale tagasi. Olles varem märganud üht hubast kohvikut, suundusimegi sinna kerget kehakinnitust võtma. Vahepeal tegime kiired plaanid ülejäänud päevaks ja otsustasime ära käia lähedal Gnydia Akwaariumis. Gdansk, Sopot ja Gnydia asuvas üksteisele nii lähedal, et tegelikult me sõitsimegi koguaeg nagu ühes linnas. Akwaarium asus pika promenaadtänava lõpus, mida ääristasid turistidele mõeldud suveniiriputkad ja söögikohad.

Rahvast liikus promenaadil väga palju. Alguses tundus küll, et parkimiskohta leida on võimatu, aga lõppu jõudes oli vabu kohti üsna mitu, nii et saime parkida otse Akwariumi ette. Parkimine oli tasuta. Akwariumi perepilet maksis 64 zlotti. Sees olid mitmel korrusel erinevaid väljapanekuid ja akvaariumeid mereloomade ja kaladega, kõrval lisaks poolekeelsele ka inglisekeelne tekst. Midagi erilist akvaarium siiski ei olnud, aga ära tasus ikka käia.

Poola-Gdansk

Sopot

Akwaariumist lahkudes otsisime GoogleMapsi abil kämpingukohta. GoogleMaps juhatas meid Sopotisse Park 45 karavaniparki. Pöidlaid pihus hoides, et see kämping nüüd jälle suletud ei oleks nagu eile mitmes kohas juhtus, sõitsime Sopotisse. Õnneks oli kämping avatud ja tundus üsna uus ja kaasaegne.

Kohapeal oli juba mitmeid matkabusse ja puhkajaid. Öö maksis 18 eurot. Võisime valida endale sobiva koha, täitsime matkabussi paagi veega ja ühendasime elektri. Nii saime kõik elektrit vajavad seadmed laadima panna.

Poola-Sopot
Poola-Sopot
Poola-Sopot

Peale õhtusööki tegime ümbruskonnas väikese tiiru. Sopot asub mere ääres ja on poolakate armastatud kuurortlinn koos ilusa liivarannaga. Mereäärne on palistatud korralike kergliiklusteedega ja seal jalutas õhtul üsna palju inimesi, kuigi ilm oli pigem juba jahe (12 kraadi).

Viimased mängud veel kämpingu mänguväljakul ja oligi aeg magama sättida. Täna sõitsime vaid 50 km.

5. reisipäev. Poola. Kaszubski Miniature Park. Gigante park

Pühapäeval, 21. aprilli, hommikul tervitas meid päikseline kevadpäev. Poola on sügavalt usklik regioon ja seetõttu on lihavõttepühad siin ühed tähtsamad. Easter Sunday ja Monday kõige tähtsamad, mil paljud asutused ja poed on suletud. Juba eile märkasime inimestel käes munadega korvikesi ja keeksilaadseid kooke, millega käiakse kirikus toidule õnnistust palumas. Täna, Easter Sunday hommikul, riietusid inimesed pidulikult, käisid toidukorvikestega kirikus, värvisid mune ja katsid piduliku laua. Ka meie lapsed said suure õhinaga lihavõttemunasid otsida.

Kaszubski Gigantide ja Miniatuuride park

Meil on täna plaanis sõita 50 km kaugusele Kaszubskisse Miniature Parki. Kascubskisse viis kitsas looklev tee. Kohapeal selgus, et külastada saab lausa kolme teemaparki – miniatuuride parki, gigantide parki ja veel ühte tegelastega parki. Otsustasime külastada kahte esimest. Piletid maksid 100 zlotti (2täiskasvanut ja 2 last), kõige pisem laps oli tasuta. Miniatuuride park oli väga lahe koos erinevate minimõõdus maailmakuulsate ehitistega nagu Eiffeli torn, Notre Dame kirik,  Hiina müür jt.

Poola-kaszubski

Gigantide parki tuli 15 minutit jalutada mööda kruusateed mäest üles. Tee äärde oli pandud loomade kujud, mis pakkusid lastele palju rõõmu ja tee läks väga kiiresti. Üleval oli väga suur mängupark erinevate atrakatsioonidega nagu ronimisväljakud, päkapikkude mets, suur lennuk, hiidputukate kujud jpm. Sealsamas asus ka see kolmas teemapark, kuhu me piletit ei olnud ostnud, kuid mille värav oli lahti ja kuna keegi piletit ei kontrollinud, astusime sinnagi sisse. Pargis oli kümneid autosid – tuunitud sportautosid, sõjaväemasinaid, helikopter, mootorrattaid, lastemultikast tuttavad autosid. Ka see park meeldis lastele väga.

Poola-kaszubski

.

Poola-kaszubski

.

Poola-kaszubski

Kuigi turismihooaeg ei olnud Poolas alanud, st kõik kioskid olid kinni, isegi jäätisekülmikud seisid tühjalt, oli sel päeval pargis küllalt palju inimesi. Sest oli ju Poolas vaba päev ja ilm kevadiselt päikseline. Parkides kulus meil kindlasti paar tundi, tühi kõht ja väsinud jalad andsid juba tunda, seega otsustasime matkabussi istuda ja edasi sõita. Sõitsime veidi maad edasi, tegime peatuse ühes tanklas, kus valmistasime lõunasöögi ja tankisime matkabussi ning vurasime edasi. Kuna oli suur püha, siis linnad ja asulad olid veidralt inimtühjad. Kirikute parklad seevastu autosid täis. Siin-seal oli näha aedades pidulikke koosviibimisi, aga üldiselt oli kõik vaikne.

Järgmine sihtpunkt oli 300 km kaugusel Szczecin. Kuigi Szczecinisse jõudmine tundus liiast, otsustasime sõita niikaua kui kannatab. Kella 20 ajal, kui Szczecinisse oli jäänud 50 km, otsustasime ööbimiseks peatuda. Kuna õues oli juba hämar, siis kõrvalistele teedele ma keerama ei hakanud ja kiirtee ääres paraku muud valikut ei ole kui tanklad. Tanklas ööbides on kohutav autode müra, aga ühe öö kannatab ära. Niisiis parkisime ära, et hommikul edasi sõita. Täna sõitsime kokku 330 km.

6. reisipäev. Poola. Szczecin. Saksamaa

Öö möödus nii kehvalt nagu arvata oli. Liiga palju liiklust ja autode müra lasid magada vaid väga katkendlikult. Esmaspäeval, 22.aprilli, hommikul sõitsime Szczecinisse.

Szczecin on tähtis Poola sadamalinn ja seda oli kohe näha suurtest sadama- ja tööstusaladest. Kesklinn oli nagu ikka uhkete punaste kivikatustega majadega. Szczecinisse viis suur liiklusõlmedega sild. Kuna seal oli nii palju pöördeid ja teid, sõitsime kolm korda sillalt valesti maha ja ei saanud kuidagi õigesse kohta. Lõpuks parkisime suvalisse tänavasse ja läksime jalgsi ümbrust uurima. Jõudsime kohe linna vanimale väljakule Stare Miasto, mida ümbritsevad traditsioonilised Poola arhidektuuriga hooned. Väljakul oli hulganisti välikohvikuid, kuid poolakad pidasid endiselt pühi ja seetõttu olid kõik kohvikud ja poed suletud.

Poola-szczecin
Poola-szczecin

Kõndisime jõe äärde, mida mööda kulges rivieeralik promenaad koos palmipuude, õitsevate magnooliate ja tänavakohvikutega. Inimesed jalutasid, puhkasid pinkidel ja nautisid ilma.

Rahvusmuuseumi juures läksime treppidest üles ja laste motiveerimiseks olime lubanud kõigile ülessejõudes jäätist. Jäätis maksis vaid 4 zlotti ja maitses imehästi. Jäätised söödud ja jalad puhatud kõndisime väljakule (Plac Solidarności / Solidarity Square). See oli suur kiviplaatidega kaetud laineline väljak, kus enamasti sõitsid lapsed tõukerataste ja ruladega. Sealsamas asusid ka ajaloolised linnaväravad (Brama Królewska).

Poola-szczecin

Jalutasime tagasi autosse ja alustasime sõitu Saksamaa poole.

Enne Poola-Saksamaa piiri tegime peatuse tanklas, kuhu sissekeerates üllatas meid suur autode hulk, kes kõik ootasid tankimist. Valdavalt olid need saksa numbrimärgiga autod, kes kõik tankisid odavat Poola kütust, mis oli ka meie teekonnal kõige soodsama hinnaga. Tegime sealsamas tanklas lõunasöögi, sest edasi ootas meid 200 km kiirteed Saksamaale Stralsundi.

Saksamaa

Tegime tee peal plaanid ringi ja põrutasime Stralsundist veidi edasi Rügeni saarele, mis on Põhja-Saksamaa kõige päikselisem osa. Saarele saab sõita mööda Saksamaa pikimat silda.

Rügeni saart peetakse Põhja-Saksamaa puhkuste paradiisiks – siin on kaunid liivarannad, vanad kuurortlinnad, kaunis loodus ja valged kriidikaljud. Peatusime Sassnitzi nimelises linnas ja see on tõeline kuurortlinn. Kitsad munakivitänavad, uhke arhidektuuriga majad, väiksed aiad täis õitsevaid kevadlilli ja põõsad kaunistatud pühademunadega. Tõeline idüll. Parkisime mere äärde sadama-alale ja suundusime kohe avastusretkele.

Saksamaa-Sassnitz

Kuigi ilm oli üsna jahe, vaid 10 soojakraadi, ja puhus kõva tuul, oli muulil mitmeid jalutajaid. Jalutasime kuni pimeda tulekuni mööda Sassnitzi armsaid tänavaid ja seejärel läksime matkabussi sooja kakaod jooma ja õhtut veetma. Tänane kilometraaž on 315 km.

7. reisipäev. Saksamaa. Sassnitz. Rügen

Teisipäev, 23. aprill, on päikselisene, aga väga tuuline – asusime ju kohe mere ääres. Sõitsime veidi Sassnitzis ringi, vaatasime kriidikaljusid ja seejärel võtsime suuna tagasi, et peatuda vaateplatformil Treetop Walk.

Naturerbe Zentrum Rügen on puude kohal kõrguv puidust konstrueeritud ehitis, kus ulatub kaunis vaade ümbritsevale. Kõrgus on 1250 meetrit. Vaateplatformile viib lai laudtee, seal ei ole ühtegi treppi, mõeldes lapsekärudega ja ratastoolidega liikujatele. Ülesminek on mööda kergelt ülesmäge kulgevat laudteed.  Vahepeal on infotulbad, mõned loodusmängud ja eraldi nö takitusrajad.

Denmark-Naturerbe Zentrum Rügen

.

Denmark-Naturerbe-Zentrum-Rugen

.

Denmark-Naturerbe-Zentrum-Rugen

Sammulugeja näitab, et ülesminek on ligi 3000 sammu. Allatulek on muidugi lihtsam. Lõpus on trepp, lapsevankriga ja liikumispuudega inimesed võivad kasutada lifti. Kusjuures teepeal on vaid üksikud istepingid ja nagu meie puhul selgus, võiksid lapsed enne ülestulekut ka vetsus ära käia, sest muidu võib allatulekuga üsna kiire olla 🙂

Lahkusime Rügeni saarelt mandrile Rostocki poole. Plaan oli leida söögikoht, aga paraku on enamus Saksamaa söögikohti suletud 14-17 või avatakse alles kell 17. Sõites mööda kiirteed pole peale McDonaldi muud söögikohta üldse loota. Tegime taaskord matkabussis kerge lõuna ja sõitsime edasi. Plaanisime küll Rostocki külastada, kuid lapsed suikusid unne ja pidasime paremaks mitte peatuda.

Kiirteel sõitmine võttis natuke igavaks, sest peale tuulegeneraatorite ja lõputute põldude ei olnud midagi näha. Edasi otsustasime kiirteid vältida, et näha toredaid maalähedasi asulaid, käänulisi teid ja ehk muudkui põnevat, mida kiirteelt ei näe.

Õhtuks jõudsime Lübeckisse. Käisime kohalikus poes ja asusime ööbimiskohta otsima. Peale Lübeckit pidime esimest korda maksma teemaksu, mis oli 3.50 €. Leidsime väga hea väikese parkla Lübecki lähedal asuvas Ratekau asulas. Parkisime ära, tegime ümbruses väikese jalutuskäigu, sõime ja lapsed lõbustasid end õhtu otsa joonistamisega. Täna sõitsime kokku 281 km. Öö möödus mõnusas vaikuses eemal automürast.

8. reisipäev. Saksamaalt praamiga Taani

Kolmapäeval, 24. aprilli, varahommikul oli kuulda, et bussi katusel rabistab kergelt vihma. Ilm oli soe, 16-kraadi, aga sombune. Vihmasadu oli järele jäänud kui alustasime sõitu Puttgardeni sadamasse, et sõita praamiga Taani. Välistasime kiirtee ja sõitsime mööda Saksamaa väikseid linnu ja külasid. Sadamasse jõudsime pool tundi enne laeva väljumist, olles esimeste seas. Laevapilet maksis 131 eurot ja sõit kestis 45 minutit kuni olimegi Taanis Rodby sadamas.

Taani. Moni saar. Kriidikaljud

Taani jõudes võtsime suuna Mon’i saarele kriidikaljusid vaatama. Teel tegime peatuse Mon’i linnas, et süüa hiline lõuna kohalikus kohvikus. Laste rõõmuks avastasime, et teiselpool teed asuvas poes on kõik Legod poole hinnaga ja nii jagus mängulusti mitmeks päevaks. Sõit jätkus läbi väikesete külade, laiuvate karjamaade ja mägise maastiku.

Taani-Moni-saar

Jõudsime kella 18-ks kriidikaljude juurde. Parkida tohtis vaid tasulises parklas, tee ääres parkimine oli keelatud. Parkla maksis ca 3,5 eurot. Külastuskeskus oli juba suletud, seetõttu vaatasime omapead ringi. Valida oli mitu laudteedest rada – algus plaanisime minna mööds treppe alla mere äärde, aga olles mõned trepid alla lasknud, tundus see päeva lõpus siiski liialt raske. Suundusime lähimale vaateplatformile. Vaade oli võimas – valged kaljunukid kõrgumas vahutava sinise mere kohal.

Taani-kriidikaljud

Lahkudes hakkasime ööbimiseks kämpingut otsima, sest matkaauto veepaak oli tühi, samuti vajasid arvutid laadimist. Olles paarist käpinguparklast hinnainfot uurinud, tundus 50-55 eurot öö eest maksta siiski liialt palju.

Sõitsime edasi ja kohe leidsime tankla, kus saime veepaagi täita. Kui vesi olemas oli, siis tegelikult ei olnudki meil niiväga vajadust kämpingu järele. Arvuteid saime laadida ka mõnes kohvikus. Sõitsime üle Queen Alexandrine silla ja märkasime kaunist sadama kohta (Kalvehavn).

Kui paar ööd tagasi oli Sassnitzi sadamas hea ööbimiskoht olnud, siis otsustasime ka seekord sadama kasuks. Sadamasse kohale jõudes, näitas viit kohe matkaauto parkimiskohale. Selgus, et siin oligi kohe matkaautodele parkla koos veevõtu ja elektrikapiga. Samuti oli võimalik kasutada korralikku ja puhast wc-d, duši ja pesumasinat. Tasuda sai automaadis ja öö maksis 158 DKK (ca18 eur). Kõik tundus väga sobiv. Maiustasime lähedalasuvast kohvikust ostetud jäätisega ja nautisime kaunist päikeseloojangut. Täna sõitsime 232 km.

Taani-Moni-saar

9. reisipäev. Taani. Öresundi sild. Rootsi

Neljapäeval, 25. aprilli, hommikul hakkasime sõitma Rootsi poole. Vaadates meie reisiplaane, pidime tõdema, et väga palju peatusi enam teha ei saa, sest peame jõudma laupäeval laevale. Sõita tuli üsna palju. Taani pealinnast Kopenhaagenist sõitsime südamerahus mööda, sest olime alles sügisel seal veetnud pika nädalavahetuse. Suundusime Rootsi viivale Öresundi sillale.

Öresundi-sild

See 8 km pikkune sild ühendab Taanit ja Rootsit ning kulgeb osaliselt sillana, kunstliku saarena ja tunnelina. Sillalt mahasõites pidime maksma sillamaksu ja peale kiiret dokumendikontrolli sooviti head reisi.

Rootsi

Peale Malmöt tegime kiire jätsi- ja kohvipeatuse tanklas ning sõitsime edasi. Valisime sõitmiseks mööda rannikut kulgeva maantee E22. Kuigi kujutasime ette mööda maalilist rannikuala sõita nagu Saksamaal, oli maantee ikkagi suures osas kiirtee. Vahepeal keerasime küll kiirteelt maha, et mööda väiksemaid teid ja asulaid sõita, aga sattusime ikka ja jälle suurele maanteele. Lõunasöögi peatuse tegime Karlshamnis. Seejärel suikusid lapsed unne ja jätkasime sõitu Vimmerby suunas. Õhtu eel parkisime end Gösjöni järve äärde. Mõnus vaikne suvilarajoon, kus on suvel avatud ka kämpinguala.

Rootsi-Vimmerby

10. reisipäev. Rootsi. Vimmerby

Reedel, 26.04, hommikul startisime Vimmerby suunas. Vimmerby on armastatud lastekirjaniku Astrid Lindgreni sünnikoht ja seal asub suur teemapark (Astrid Lindgren Värld) ja Lindgreni majamuuseum. Teemapark ehk Pipimaa on aprillis veel suletud, seetõttu jalutasime niisama linnapeal ning tegime nautisime kohvi ja kooki keskväljaku armas kohvikus. Seejärel jätkasime sõitu Stockholmi poole.

Rootsi-Vimmerby

Lõuna ajal tegime peatuse Lindköppingu Ikeas ja võtsime suuna Kolmårdeni poole, et järgmisel päeval külastada Põhjamaade suurimat loomaaeda. Õhtu hakul jõudsime Kolmårdenisse, tiirutasime veidi linnas, sõime muulil arbuusi ja jalutasime rannas. Tahtsime homme hommikul kohe loomaaeda minna, seepärast otsisime ööbimispaika siin läheduses. Loomaaia parklas on öösel parkimine keelatud, kuid leidsime koha lähedalasuva hotelli juures. Täna sõitsime 265 km.

Rootsi-loomaaed

11. reisipäev. Rootsi. Kolmårdeni loomaaed

Laupäeval, 27.04, hommikul läksime kohe loomaaeda. Loomaaia pilet maksis täiskasvanule 449 SEK ja lastele 399 SEK, alla 2-aastased tasuta.  Pilet hõlmab kõik atraktsioone, sh lõbustuspark ja showsid. Parkimine terveks päevaks maksis 100 SEK. Juba hommikul oli kogunenud väravate taha üsna palju rahvast.

Suundusime esimese asjana pargi tagumisse otsa safarisõidule, möödudes Bambse lõbustuspargist, elevantidest, kaamlitest, ahvidest ja muudest loomadest. Safaripargis saime kohe gondliga sõitma minna.

Gondlisõit oli elamus omaette. Sõit kulges läbi loomapargi puude kohal. Saime näha kitsi, lõvisid, karusid, jakke  ja kaelkirjakuid vaid paari meetri kauguselt. Ainuüksi gondlisõidu pärast tasuks Kolmårdeni loomaaeda külastada – suurepärane elamus. Sõit kestis umbes 40 minutit.

Rootsi-loomaaed
Rootsi-loomaaed
Rootsi-loomaaed
Rootsi-loomaaed

Seejärel suundusime delfinaariumisse delfiine ja hülgeid vaatama. Paljude loomade juures oli kindlal kellaajal võimalus näha söötmist või esinemist. Loomaaed on väga suur, paljud eri liiki loomad on ühes aedikus, kulgedes läbi kivise maastiku. Muidugi on igal pool söögikohti ja putkasid, kuid paljudel inimestel oli kaasas oma piknikukorv. Kuigi meil oli aeg väga piiratud, jõudsime loomaiale tiiru peale teha, vaatamata jäi vaid akvaariumi osa.

Rootsi-loomaaed
Rootsi-loomaaed
Rootsi-loomaaed

Kell 13.30 startisime Stockholmi poole. Sõit kulges viperusteta ja kell 15.35 olime Värtahamneni sadamas. Laevale saime üsna viimaste seas. Laevapiletid olime broneerinud märtsis ehk kuu aega enne reisi. Matkaauto koos kahe A-klassi kajuti ja hommikusöökidega maksis 613 eurot.

Rootsi-laev

Pühapäeval, 28.04, pealelõunal jõudsime õnnelikult koju tagasi.

Kokkuvõte

Läbisime 11 päevaga kokku 3400 km. Keskmine kütusekulu 9,1 liitrit – odavaim kütus oli Poolas 1,1 €/l ja kallim Rootsis 1,65 €/l. Kõigis riikides oli igal pool võimalik tasuda pangakaardiga ja sularaha kulus vaid jootraha jätmiseks. Kokkuvõtvalt läks meie reis üle ootuste hästi ja kõik kulges plaanipäraselt.

LOE LISAKS:

Sul on küsimusi seoses matkaauto või reisimisega?

Võta ühendust.

Marvin Laanemäe, MOOVER OÜ

Saa esimesena teada matkaautoga reisimise uudistest.

LIITU UUDISKIRJAGA!

*Me ei spämmi ja hoiame sinu andmed kaitstuna.

330 comments

 1. I’m amazed, I must say. Rarely do I come across a blog that’s equally educative and amusing, and let me tell you, you have hit the nail on the head.

  The issue is something too few people are speaking intelligently about.

  I am very happy I stumbled across this during my search for something regarding this.

 2. My programmer is trying to persuade me to move to .net from PHP.

  I have always disliked the idea because of the expenses.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on various
  websites for about a year and am anxious about switching to another platform.
  I have heard very good things about blogengine.net.
  Is there a way I can transfer all my wordpress posts into it?

  Any kind of help would be greatly appreciated!

 3. It’s amazing in favor of me to have a web site, which is
  helpful in support of my experience. thanks admin

 4. I do not even know how I ended up here, but I
  thought this post was great. I do not know who you are but certainly you’re going to a famous blogger if you aren’t already 😉 Cheers!

 5. Really when someone doesn’t be aware of then its up to other visitors that they will
  assist, so here it occurs.

 6. I simply could not depart your web site prior to suggesting that I
  really enjoyed the usual information an individual supply on your guests?
  Is gonna be back continuously in order to investigate cross-check new posts

 7. An impressive share! I’ve just forwarded this onto a friend who has been doing a little homework on this.

  And he actually ordered me breakfast because I discovered it
  for him… lol. So allow me to reword this…. Thanks for the meal!!
  But yeah, thanks for spending some time to talk
  about this topic here on your web page.

 8. What a material of un-ambiguity and preserveness of valuable familiarity regarding unexpected emotions.

 9. It is actually a great and helpful piece of information. I am satisfied that you just shared
  this helpful info with us. Please stay us informed like this.
  Thank you for sharing.

 10. Howdy would you mind stating which blog platform
  you’re working with? I’m looking to start my own blog soon but I’m having a hard time deciding
  between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because
  your layout seems different then most blogs and I’m looking for something
  completely unique. P.S Apologies for being off-topic
  but I had to ask!

 11. Someone essentially lend a hand to make seriously posts I might state.
  This is the very first time I frequented your web page and so far?

  I surprised with the analysis you made to make this actual
  put up incredible. Fantastic job!

 12. You need to be a part of a contest for one of the most useful websites on the internet.
  I’m going to highly recommend this website!

 13. I need to to thank you for this good read!!
  I certainly enjoyed every little bit of it. I have you book-marked to check out new stuff you post…

 14. Very shortly this website will be famous among all blogging and site-building people, due to it’s pleasant articles

 15. Thank you for the good writeup. It in reality was a entertainment account it.

  Look advanced to more brought agreeable from you!

  By the way, how can we keep up a correspondence?

 16. What’s up colleagues, its impressive post on the topic of
  educationand completely explained, keep it up all
  the time.

 17. Hi! This is my first visit to your blog! We are a group of
  volunteers and starting a new initiative in a community
  in the same niche. Your blog provided us beneficial
  information to work on. You have done a marvellous job!

 18. This is my first time go to see at here and i am actually pleassant to read all at single
  place.

 19. Nice post. I was checking continuously this blog and I’m impressed!
  Extremely useful information particularly the final section :
  ) I deal with such information a lot. I was looking for this particular information for a long time.
  Thanks and good luck.

 20. Hello, i feel that i noticed you visited my site thus i got here to return the desire?.I’m trying
  to to find things to improve my website!I suppose its adequate to make use of some of your
  ideas!!

 21. Hi there! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog
  platform are you using for this website? I’m getting tired of WordPress because I’ve had problems with hackers and I’m looking at options for another platform.
  I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform.

 22. I every time used to study post in news papers but now as I
  am a user of internet thus from now I am using net for posts, thanks to web.

 23. Excellent blog here! Additionally your web site rather a lot up fast!
  What web host are you the use of? Can I get your affiliate hyperlink for your host?
  I wish my website loaded up as quickly as yours lol

 24. Chào mừng bạn tới với “Món Ngon Mỗi Ngày” – trang web lý tưởng cho những người tình thích
  nấu ăn và muốn thưởng thức những bữa ăn ngon mỗi
  ngày. Chúng tôi tự hào là nguồn sản xuất menu phổ thông
  với những món ăn ngon đơn giản và thuận lợi thực hiện tại nhà.

  Bạn sở hữu muốn tạo nên những bữa cơm thả ga cho gia đình mình mà ko
  cần phải tốn phổ thông thời kì và công sức?

  “Món Ngon Mỗi Ngày” là trợ thủ đáng tin cậy
  của bạn. Chúng tôi tổng hợp những công thức ẩm thực hấp dẫn, trong khoảng những món truyền thống đến những món ẩm thực độc đáo, giúp bạn dễ dàng đổi
  thay menu hàng ngày mà ko cần phải lo lắng về giá thành.

  mang “Món Ngon Mỗi Ngày,” bạn sẽ khám phá được cách
  nấu bếp trở thành thú vị hơn bao giờ hết.
  Chúng tôi sản xuất chỉ dẫn chi tiết từng bước, trong khoảng việc chuẩn bị nguyên liệu
  đến thứ tự đun nấu, giúp bạn trở thành đầu bếp tài hoa ngay tại nhà.
  không còn gì hoàn hảo hơn lúc bạn với thể tự tạo
  ra các món ăn ngon mồm và đa dạng mà cả gia đình đều đam mê.

  Hãy tham dự cùng chúng tôi để khám phá thế giới ẩm
  thực nhiều và thú vị tại “Món Ngon Mỗi Ngày.” Dù bạn là người mới khởi đầu trong việc nấu ăn hay đã có kinh nghiệm, chúng
  tôi tin rằng bạn sẽ tìm thấy những ý tưởng ngon lành và hữu dụng để đem đến những bữa
  ăn đầy hương vị cho gia đình mình.

 25. I’m really impressed together with your writing talents and also with the layout to your weblog.
  Is this a paid subject matter or did you customize it yourself?

  Anyway stay up the nice quality writing, it is rare to
  peer a great weblog like this one today..

 26. Magnificent items from you, man. I have understand your
  stuff prior to and you are simply extremely great.
  I actually like what you have got here, really like what you’re saying and the way in which you are saying it.

  You’re making it entertaining and you still care for to stay it smart.
  I cant wait to learn far more from you. This is actually a terrific site.

 27. Fascinating blog! Is your theme custom made
  or did you download it from somewhere? A design like yours with a few simple tweeks would really make my blog shine.
  Please let me know where you got your theme. Thanks

 28. Excellent blog! Do you have any helpful hints for aspiring writers?
  I’m planning to start my own blog soon but I’m a little lost on everything.
  Would you propose starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so
  many options out there that I’m totally confused ..
  Any suggestions? Appreciate it!

 29. Nice post. I learn something new and challenging on blogs I stumbleupon everyday.
  It will always be interesting to read articles from other authors and
  practice a little something from their websites.

 30. I know this web site offers quality depending posts and additional material, is there any other website which provides
  such data in quality?

 31. It is perfect time to make some plans for the future and it’s time to be happy.
  I’ve read this post and if I could I wish to suggest you few interesting
  things or tips. Perhaps you can write next articles referring to this
  article. I want to read more things about it!

 32. My family members every time say that I am killing my
  time here at web, except I know I am getting familiarity everyday by reading thes good posts.

 33. Nice post. I was checking continuously this blog and I’m impressed!
  Very helpful info particularly the last part 🙂 I care for such info much.
  I was looking for this particular info for a very long time.
  Thank you and good luck.

 34. Excellent blog here! Also your web site loads up fast! What host are you using?

  Can I get your affiliate link to your host? I wish my site loaded up as fast as yours lol

 35. What’s up to every body, it’s my first pay a quick visit of this webpage; this website consists of remarkable and really excellent material
  in favor of readers.

 36. Why viewers still use to read news papers when in this technological world everything is accessible on net?

 37. Excellent website you have here but I was curious about
  if you knew of any user discussion forums that cover the same topics discussed in this article?
  I’d really like to be a part of group where I can get comments from other knowledgeable individuals that share the same interest.

  If you have any recommendations, please let me know.
  Cheers!

 38. I was recommended this blog by my cousin. I’m not sure
  whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my problem.
  You are wonderful! Thanks!

 39. Howdy are using WordPress for your blog platform?
  I’m new to the blog world but I’m trying to get started and set up my own. Do you need any html
  coding expertise to make your own blog? Any help would be really appreciated!

 40. I’m really inspired with your writing talents and also with the
  format on your weblog. Is that this a paid subject or did you customize it
  yourself? Anyway keep up the excellent quality writing,
  it’s uncommon to peer a nice blog like this one nowadays..

 41. Greetings! This is my first visit to your blog!
  We are a team of volunteers and starting a new project
  in a community in the same niche. Your blog provided us
  valuable information to work on. You have done a marvellous job!

 42. I do consider all of the concepts you’ve introduced on your post.
  They’re very convincing and can certainly work.
  Nonetheless, the posts are too quick for novices. Could you please lengthen them a bit from subsequent time?
  Thanks for the post.

 43. It’s very simple to find out any topic on web as compared to textbooks,
  as I found this paragraph at this web site.

 44. Excellent post. I was checking constantly this blog and I’m impressed!
  Very useful info specially the last part 🙂 I care for
  such information a lot. I was looking for this certain information for a very long time.
  Thank you and best of luck.

 45. Wonderful blog! I found it while browsing on Yahoo News.
  Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News?
  I’ve been trying for a while but I never seem
  to get there! Cheers

 46. If you wish for to improve your knowledge only keep visiting this web page
  and be updated with the hottest news update posted here.

 47. Hello there! This is my first visit to your blog!
  We are a group of volunteers and starting a new project in a community in the same niche.
  Your blog provided us beneficial information to work on. You have done a extraordinary job!

 48. Hi mates, its impressive post on the topic of educationand
  completely explained, keep it up all the time.

 49. Great blog here! Additionally your website lots up very
  fast! What host are you the use of? Can I am getting
  your associate hyperlink for your host? I
  wish my web site loaded up as quickly as yours lol

 50. Wonderful blog! I found it while browsing on Yahoo News.

  Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News?
  I’ve been trying for a while but I never seem to get there!
  Thank you

 51. Hi, I do believe this is an excellent site. I stumbledupon it 😉 I am going to come back yet again since i have saved as a favorite it.
  Money and freedom is the greatest way to change,
  may you be rich and continue to help other people.

 52. Do you mind if I quote a few of your articles as long as I provide credit
  and sources back to your website? My blog site is in the very same area of interest
  as yours and my visitors would truly benefit from
  some of the information you provide here. Please let me know if this okay with you.

  Appreciate it!

 53. of course like your website however you need to take a look at the spelling on several
  of your posts. Several of them are rife with spelling problems and I in finding
  it very bothersome to tell the reality on the other hand I will definitely
  come back again.

 54. Howdy! I could have sworn I’ve been to this website before but after going through some of the articles I realized it’s new to me.
  Anyhow, I’m definitely delighted I discovered it and I’ll be
  bookmarking it and checking back regularly!

 55. Amatur anal hadcore seex whore spankedDistanxe
  between vagina andd assholeMeen licking womes pussxy att seaJennifer love hewiott the tuxeddo nudeSister makes me her ass slutUnbeloevable cock suckingBudd redhead keyBbw biig faat plumpp
  spreadFirst painful ana fudk videoSlutlad pickig uup mmen too fuckFree nide sex gamesAdult cd universFrree nue
  women imagesTrqnssexual night clubs inn torontoNaked transexuuals powered
  by vbulletinSexual liveOiil jack offMillf mature sybianGoldfish juhst
  layng on tthe botftom inactiveNyquil brreast feedingLevuticus homosexualNuude wkman wioth pigtailsNew yrk fucking city tshirtFree japanese lesbian eating pussyPleasuure enttertainment
  groupJag27 3d gangbangPorn dvd mixedCourrtney love sunset strip lyricsBarb dreams oof a hugfe cockViirgin family teen sexx videosNakesd
  executionsMaay hentai picsSexy hiindi horro moviesGils with hairy pitViseo of llil kiim sucking dickSmall dick humiliatyion linksPumma suesde adultAature bbig cockSkter andd cick and stream xxxCatherine
  matos nakedAmateur mmilitary sexx moviesFreee xxx gartsr belt nyloons vidsGay firt time bottomVintafe plastic dollsHome wdding thumbsFree skiny pussy picHelsing hentaiTinny pnk ten pornBooy jacked offPorn hiley jade xxx death note Susn saradon best breass in hollywoodNorfolk county maa
  activce adult communitiesGay twink cuum shotBiig nude pizza sausageTeens withh braces pornstarsFucked yung
  girlsAffican americqn maan nudePicss off penis enlargdment
  peopleKeply rowlawnd gers new breastHannd towels bresast cancerNudes in laceMuchosa vaginalRosamhnd piuke assA vintagee cameraFreee ass iin tightt
  jeans videosTop hentai titlesJamicann potn tubeAnnaa
  nicope free porn vide downloadsFetish oot fee
  picture setBooob breast contet shit stdip titMeet your seex typeCorrection of asult overbitesVoyuer
  spycams cellphones pornSeexy tens in londonRack mouint european powwr stripPicture of a girls vaginaLouks ogden mcdonnalds stripHd nude video
  milfVintage book auctionBess suckGaay eeat pesrm porno tubeMalee breast
  milk for saleCente foor adut leearning and literacyTeeen challene wesdt
  babylon nnew yorkAll aabout virgin sexBestiwlity cum moviesAmateur fascial cumshot picsLeigh keno gayAdult czechGyym story gayTranny fuucking dogNaked sister andd brotner inn lawFree sex inn pulblic
  picturesRubving clits wiith nipplesSarah palin naked sexx
  tapesArizna massaqge adultRobinson ilionis ameture pornAlll day ssex toysSexuazl violence awarenessAdult fantasy comicMy seex secretsWitchh facial washTracy lirds fuckedSports
  bike orr nakled bike motorcycleGayy mmales sucking cocksLesbgian masturbation vidwo clipsBlonde girl
  fucks tteddy bearInspiratioonal sex andd the city quotesVintagye patsy
  ppowder pugf 1925Cute nud asian gilrsWiscopnsin biikini contestAdult eduation and politics
  articlesCard captor sakura hentaiFinger masturbatioin moviesAmwteur fatties wth creampiesLebian milfNuude fire girlsSocietyy off vintage racingMasturbatiokn orrgasm girlsMrs soutrh carolina teern usaWomen iin cuum fuck mme shoesWwww
  een musicJennifer aniston vayina pictureFemale fighter nudeFemdom proofessional galleryXxxx
  adultt pics movies30 wome nakedBoyfriend assLesbian teacherss
  on women student googleHairy ardmpitt pornJustin timberlak
  dick in a boxx songHoot celebrity phto gallery nakedBrideal
  eroticaMidgetts taking big dicksRaven riley biig pussyNoob go inn pussyNude africa tribesVintage master cylindersAerrial belle
  pornExtra virrgin olivve ooil vs puhre oive oilWifee fucks friendShirley plu siize lingerieMilf teaching yung sexFucck hardcore netbenefits pon pussyLevitra cockFindeing seex
  iin waarsaw polandEnhncement natural penis suplementErika kenny nudeStatistics for young adultsFreee
  anal bllonde teenWomjen ssex slavesGanbgbang
  by four guysLyricfs for kisss mycounrty assFrenulum
  of the clitorisHornyy teen sedduces neighboir dadVinntage bbig tiit hand job moviesJennifer connelly sex clipLinssay lohan calum best pornHairy girlfriends nude iin publicGinna interrascial ryderBenefits adfult sportsPars hiulton seex moie foor freeShhop sexyShow pussy upp dressLesbians each otherDouboe jointed porn sexBound gaggd redheadDoees circcumsion effect pednis growthMatire wife compilationUncensored vanessa hudgerns nakedWhiite girll ssex moviesPregnant lesbian porn videosHoww too shink penis husbandCockk erecting picturesDouble
  penetration etiquetteHollywiod actress also porn starXxxx blonde junbgle adventuresKelley fuckingCytherea annal videosDaniellke radcliiffe cockMiilf blow job freeOraal sex foor dykesInternnal cumshot crem piesMaake breast
  lqger inn a 3d modelSexxy girl nexst dor gets fuckedHow lonjg should a handjob takeDifference btween love and sexCreampie glory holoe videosMarge simpson free nude picsDesire folm in italia
  italizn literature queer samne sexFemalle figure drawing nudeSucck big ballsNuude
  youg bawre boysDna magazine models naked photosCum runnng dwn her legFrree gay porn directory muscleCollesge girls naturwl unshavn puussy picturesFun por videoVintage monopoly game boardsWimpoy gayy guy

 56. You are so cool! I do not suppose I’ve truly
  read anything like this before. So great to find somebody with unique thoughts on this topic.

  Really.. many thanks for starting this up. This website is one thing that’s needed on the
  web, someone with a little originality!

 57. Hey There. I discovered your weblog using msn. This is a really well written article.
  I’ll be sure to bookmark it and return to learn extra of your
  helpful info. Thanks for the post. I’ll certainly return.

 58. Woah! I’m really digging the template/theme of this blog.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s difficult
  to get that “perfect balance” between user friendliness and visual appeal.
  I must say you have done a excellent job with this. Also, the blog loads very quick for me
  on Chrome. Excellent Blog!

 59. You ought to take part in a contest for one of the finest
  sites on the internet. I will recommend this web site!

 60. Definitely imagine that that you stated. Your favorite justification seemed to be
  on the net the simplest factor to consider of.
  I say to you, I certainly get irked while other people consider worries that they just don’t recognise
  about. You managed to hit the nail upon the highest and also outlined out the whole thing without having side-effects , folks could take a signal.
  Will probably be again to get more. Thank you

 61. Genuinely when someone doesn’t understand after that its up to other users that they will help, so here it happens.

 62. Hello There. I found your blog using msn. This is a very well written article.
  I will make sure to bookmark it and return to read more
  of your useful info. Thanks for the post. I’ll definitely comeback.

 63. I don’t know whether it’s just me or if perhaps everybody else encountering issues with your blog.

  It appears as though some of the text on your
  content are running off the screen. Can somebody else please provide feedback and let me know if this is happening to them too?

  This may be a problem with my browser because I’ve had this
  happen previously. Thanks

 64. URL
  Keywords سمساری در تهرانپارس
  Blog_Comment بدین منظور شما می توانید در هر ساعت از شبانه روز با ما در تماس باشید
  و مشاوره رایگان قیمت گذاری و خرید و فروش لوازم منزل
  را دریافت نمایید.
  Anchor_Text سمساری در تهرانپارس
  Image_Comment هدف ما در سمسارچی ارائه برترین خدمات در
  کمترین زمان ممکن است، در هز زمان که بخواهید اجناس دست دوم و نو منزل یا محل کار خود
  را به فروش برسانید ما در همه روزهای هفته در
  خدمت شما مشتریان گرامی هستیم.

  Guestbook_Comment در دسته بندی های مختلفی قرار می
  گیرند و این که چه چیزی از شما می خرند، می تواند متفاوت باشد.

  Category misc
  Micro_Message جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید هم اکنون با یکی از شماره
  های موجود در سایت سمسارچی در تماس باشید.

  About_Yourself 25 year-old Staff Accountant III Walther Gaylord, hailing from Swift Current enjoys watching movies like
  “Time That Remains, The” and Mycology. Took a trip to Teide National Park and drives a Alfa Romeo
  6C 1750 Supercharged Gran Sport Spider.
  Forum_Comment این فقط چند مثال از لوازمی است که ممکن است در سمساری های لوازم خانگی موجود باشند.

  Forum_Subject سمساری سیار خلیج خرید و فروش لوازم دست دوم سمساری آنلاین در تهران
  Video_Title سمساری در تهرانپارس سمساری راد بهترین خریدار لوازم منزل در شرق تهران
  Video_Description ما کاملا شبانه روز در خدمت شما هستیم و در کمترین زمان ممکن کالای
  شما را خریداری می کنیم.
  Preview_Image
  YouTubeID
  Website_title ️سمساری در خیابان فرجام سمساری 09122725127 سمسارچی
  ️09122725127
  Description_250 در تلاشیم که اول از همه سرعت عمل در حضور در محل 
  و  همچنین منصف بودن  و اخلاقمداری با شما عزیزان اولویت  کار ما باشد .

  Guestbook_Comment_(German)
  Description_450 ممکن است شما به دلایل شخصی خود قصد فروش وسایلی از قبیل کولر گازی و یخچال را
  داشته باشید.
  Guestbook_Title سمساری در تهرانپارس تهران 3007-144-0912
  بهترین قیمت با رضایت 100 %
  Website_title_(German)
  Description_450_(German)
  Description_250_(German)
  Guestbook_Title_(German)
  Image_Subject صفحه اصلی سمساری پایتخت
  Website_title_(Polish)
  Description_450_(Polish)
  Description_250_(Polish)
  Blog Title ️سمساری در خیابان وزرا تهران سمساری 09122725127 سمسارچی

  Blog Description ️شماره تلفن سمساری در خیابان
  اخوان تهران سمساری 09122725127 سمسارچی ️
  Company_Name سمساری در تهرانپارس
  Blog_Name ️سمساری در تهرانپارس غربی سمساری 09122725127 سمسارچی ️
  Blog_Tagline سمساری فوری تهران خریدار وسایل شما
  با قیمت بالا به نفع شما 3007-144-0912 تضمینی
  Blog_About 34 yrs old Systems Administrator II Rycca D’Adamo, hailing from Beamsville enjoys watching movies like Catch .44
  and Community. Took a trip to Monastery and Site of the
  Escurial and drives a Ferrari 340/375 MM Berlinetta Competizione.

  Article_title سمساری تهرانپارس ویکی‌ پدیا ، دانشنامه آزاد
  Article_summary سمساران معمولاً در
  صنعت‌های مختلف فعالیت
  می‌کنند و برای فروش کالا یا خدمات خود با خریداران
  و فروشندگان در ارتباط میباشند.

  Article نرخ گذاری کالای دست دوم بر اساس سال تولید، کیفیت ساخت، مشخصات فنی، ویژگی های ظاهری و بصری
  و… خواهد بود. مثلا در صورتی که قصد فروش یخچال، تلویزیون،
  ماشین لباسشویی  و… را دارید، متخصص همین حوزه به
  سمت شما روانه خواهد شد و در محل، قیمت گذاری را انجام می دهد.
  گاها ممکن است شما قصد داشته باشید یخچال کارکرده خود را
  بفروشید و یک نو و تازه بخرید. در این
  راه سمسارچی همراه شما است و بعنوان
  سمساری خریدار یخچال در فرجام همراه شما است.
  بهترین سمساری تهران با اکتفا به تجربه شخصی و جمعی، کسی است که بتواند در عین داشتن تخصص بالا، بهترین بازدهی را برای متقاضیان در ارائه
  خدمات سمساری داشته باشد.
  همچنین با توجه به نظرات ساکنین تهران بهترین
  های هر کسب و کار و برترین های مشاغل مشخص خواهند شد.

  فروختن وسایل به سمساری سمسارچی همیشه قابل
  اعتمادتر بوده تا خود شما بخواهید آن
  اجناس را بفروشید و یا به خریداران
  دوره گرد بفروشید. با بهترین قیمت نسبت به سایر
  رقبا بصورت نقدی و یکجا کالای شما را خریداری
  می کنیم کافیست تماس بگیرید. پس باید به
  این مورد دقت داشت که سمساری ها افزون بر فروش
  به خرید لوازم منزل هم می پردازند.

  About_Me 39 years old Environmental Tech Kalle Shimwell,
  hailing from Schomberg enjoys watching movies like “Hamlet, Prince of Denmark” and Sketching.

  Took a trip to Major Town Houses of the Architect Victor Horta (Brussels) and
  drives a Alfa Romeo 8C 2300 ‘Le Mans’ Tourer.
  About_Bookmark 32 years old Executive Secretary Abdul Cater, hailing from Frontier enjoys watching movies like “Spiders, Part 2: The Diamond Ship, The (Die Spinnen, 2. Teil – Das Brillantenschiff)” and Worldbuilding.
  Took a trip to Monastery of Batalha and Environs and drives a Oldsmobile Limited Five-Passenger Touring.

  Topic سمساری در تهرانپارس

 65. URL
  Keywords تعمیرگاه خودروهای چینی
  Blog_Comment هزینه انجام خدمات در هر تعمیرگاه و یا نمایندگی با توجه به منطقه مکانی متفاوت است شما
  می توانید با تماس با هر مرکز از نرخ خدمات آن ها با
  خبر شوید.
  Anchor_Text تعمیرگاه خودروهای چینی
  Image_Comment اگر واقعاً مشکلی وجود دارد ؛ برای فرار از چنگال تعمیرکارهای دروغگو به تعمیرگاه های مختلف بروید و نظر آنها
  را جویا شوید.
  Guestbook_Comment این کار اطلاعات ذخیره شده در
  ایسیو را حذف می‌کند و احتمال
  مشکل شما رفع می‌شود.
  Category other
  Micro_Message از طریق تماس و مراجعه به وستینال مطمئن باشید که هرگونه تعمیر خودرو شما  با
  کمترین زمان و هزینه لازم انجام می‌شود و در صورت
  نیاز به تعویض قطعه، از قطعات اورجینال و با
  کیفیت برای خودروی شما استفاده می‌شود.

  About_Yourself 33 year-old Structural Engineer Eleen Kinzel, hailing from Maple enjoys watching movies like Catch .44 and Hooping.
  Took a trip to Historic Centre of Mexico City and Xochimilco and drives a 3500.

  Forum_Comment تعمیرگاه خودرو وستینال (هوادینگ کاراک) ظرفیت پذیرش
  تعداد بالایی خودرو را دارد اما برای کاهش معطلی حتما قبل از حضور تماس بگیرید.

  Forum_Subject تعمیرگاه مجاز ام وی
  ام در تهران تعمیرگاه ام وی ام تعمیرات خودروهای چینی تهران مدرن
  Video_Title نمایندگی فروش خودروهای چینی در ایران لیست و آدرس شهر24 مگ
  Video_Description شما می‌توانید این کار را خودتان با قطع کردن باتری به مدت ۳۰
  دقیقه انجام دهید.
  Preview_Image
  YouTubeID
  Website_title تعمیرگاه تخصصی خودروهای چینی تعمیرکار حرفه ای ماشین های خارجی تهران
  پیک خودرو
  Description_250 همان طور که هر انسان در صورت بیماری به پزشک مراجعه می‌کند و در انتخاب پزشک نیز وسواس به خرج می‌دهد تا بهترین
  خدمات بهداشتی درمانی را دریافت کند، خودروها نیز نیازمند
  یک تعمیرگاه معتبر هستند تا صحت و سلامت خود را تضمین کنند.

  Guestbook_Comment_(German)
  Description_450 این قراردادها و تعمیر ماشین شما توسط یک تعمیرکار ممکن است بسیار
  خوب و مفید به نظر برسد.
  Guestbook_Title تعمیرگاه تخصصی ام وی ام مکانیک
  Website_title_(German)
  Description_450_(German)
  Description_250_(German)
  Guestbook_Title_(German)
  Image_Subject هزینه تعویض تسمه تایم mvm
  قیمت تعویض تسمه تایم ام وی ام
  در تعمیرگاه مرکزی mvm کرج
  Website_title_(Polish)
  Description_450_(Polish)
  Description_250_(Polish)
  Blog Title تعمیرگاه تخصصی خودروهای چینی
  تعمیرکار حرفه ای ماشین های خارجی تهران پیک خودرو
  Blog Description نمایندگی فروش خودروهای چینی در ایران لیست
  و آدرس شهر24 مگ
  Company_Name تعمیرگاه خودروهای چینی
  Blog_Name آموزش تعمیر موتور خودروهای
  چینی ⭐جک، لیفان، ام وی ام، تیگو
  Blog_Tagline ام وی ام در: تعمیرگاه از
  خودرویی
  Blog_About 24 year old Account Coordinator Wallie Goodoune, hailing from Alexandria enjoys watching movies like “Snows of Kilimanjaro, The (Neiges du Kilimandjaro, Les)” and Hunting.
  Took a trip to Rock-Hewn Churches of Ivanovo and drives a
  Jaguar C-Type.
  Article_title تعمیرات خودروهای چینی تعمیرگاه تخصصی خودرو تهران مدرن
  Article_summary می‌توانید برای سرویس‌های
  دوره‌ای، ماشینتان را با خیال راحت به این تعمیرگاه بسپارید و دیگر نگران هیچ چیز نباشید.

  Article یک صافکار با بررسی
  قسمت‌های آسیب دیده بوسیله‌ی ابزار‌ها و دستگاه‌های مختلف
  شروع به تعمیر قسمت‌های فرو رفته می‌کند.
  این مجموعه با استفاده از
  بهترین و جدیدترین روش‌ها برای رنگ بدنه خودرو، خدمت جدیدی ارائه می‌دهد.
  برای آگاهی از قیمت‌های نقاشی
  بدنه‌ی خودروی خود می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.
  مدل‌‌های خودرو جیلی که در ایران موجودند شامل خودرو جیلی EC7 و جیلی امگرند 7 است.
  مدل‌های خودروهای جک و لیفان موجود هم بیشتر از همه لیفان 620، لیفان 1800 و لیفان x60، و مدل جک J5، جک S5 هستند.

  About_Me 39 year-old Librarian Phil Capes, hailing from Earlton enjoys watching movies like “Tale of Two Cities, A” and Parkour.
  Took a trip to City of Potosí and drives a Ferrari 410S.

  About_Bookmark 31 year old Assistant Manager Bevon Vowell, hailing from Campbell River enjoys watching movies like
  Destiny in Space and Netball. Took a trip to Carioca Landscapes between the Mountain and the
  Sea and drives a Legacy.
  Topic تعمیرگاه خودروهای چینی

 66. Tremendous things here. I’m very glad to look
  your post. Thank you so much and I’m taking a look ahead to touch you.
  Will you please drop me a e-mail?

 67. Undeniably imagine that which you said. Your favourite justification appeared to be at the web the easiest factor to understand of.
  I say to you, I definitely get annoyed even as folks consider concerns that they
  plainly do not know about. You controlled to hit the nail
  upon the top and defined out the whole thing with no need side-effects , other people can take a signal.
  Will probably be back to get more. Thanks

 68. I have read so many articles about the blogger lovers except this
  article is genuinely a pleasant piece of writing, keep it
  up.

 69. Hello there! Quick question that’s completely off topic.

  Do you know how to make your site mobile friendly?
  My web site looks weird when browsing from my iphone 4.
  I’m trying to find a theme or plugin that might be able to resolve this problem.
  If you have any suggestions, please share. With thanks!

 70. Do you have a spam issue on this site; I also am a blogger, and I
  was wondering your situation; we have created some nice procedures
  and we are looking to trade strategies with others, be sure to shoot me an e-mail if interested.

 71. Pretty! This was a really wonderful article. Thank you
  for providing these details.

 72. Hello i am kavin, its my first time to commenting anyplace, when i read this piece of writing i
  thought i could also make comment due to this brilliant paragraph.

 73. Hi, I do think this is a great blog. I stumbledupon it 😉 I’m going to revisit yet again since i
  have book-marked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you
  be rich and continue to guide others.

 74. What’s up friends, how is everything, andd what you desire to say on the topic off this piece of writing, in my view its truly remarkable for
  me.
  Sitio oficial da Aviator Games caça-níqueis de cassino

  It might be recommended to start out messing around with actual money as soon as
  you fedel at ease both the internet casino you’ve got chosen together
  with the video games you might have selected to try out.This implies you
  wanht to know the sport properly. Join us on this publish!

 75. Thanks for some other informative blog. The place else may I get that
  kind of info written in such an ideal means?

  I’ve a venture that I am just now working on, and I’ve been at the look out for such info.

  Here is my site Specialist

 76. Definitely imagine that which you said. Your favourite reason seemed to be on the internet the easiest thing
  to take into account of. I say to you, I certainly get annoyed
  at the same time as folks consider issues that they just do
  not recognise about. You controlled to hit the nail upon the top
  and also outlined out the entire thing with no need side-effects , other folks
  can take a signal. Will likely be again to get more. Thank you

 77. Thank you, I’ve recently been looking for info about this subject
  for ages and yours is the greatest I have came
  upon till now. But, what concerning the bottom line?
  Are you positive concerning the source?

 78. Great goods from you, man. I’ve take into account your stuff prior to and you’re simply extremely
  excellent. I really like what you’ve bought right here, really like what you’re
  saying and the way by which you are saying it. You’re making it enjoyable and you still take care
  of to stay it smart. I can’t wait to learn much more from you.
  That is actually a great website.

 79. It is the best time to make some plans for the future
  and it’s time to be happy. I have read this post and if I could I wish to suggest you some interesting things or suggestions.
  Perhaps you can write next articles referring to this article.
  I wish to read even more things about it!

 80. Hi! This post couldn’t be written any better! Reading
  through this post reminds me of my old room mate!

  He always kept talking about this. I will forward this write-up to him.
  Fairly certain he will have a good read. Thank you for sharing!

 81. Hi this is somewhat of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.
  I’m starting a blog soon but have no coding skills so I wanted to get advice from someone with experience.
  Any help would be greatly appreciated!

 82. Hey! This post could not be written any better! Reading
  through this post reminds me of my previous room mate!
  He always kept talking about this. I will forward this post to him.
  Fairly certain he will have a good read. Thanks for sharing!

 83. Hi wouhld you mind stating which blog platform you’re working with?

  I’m going tto stzrt my own bblog iin the near futurre butt I’m having a
  diufficult tiume decciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution annd Drupal.
  The reason I ask iss because your dersign and style seeks differeent then most blogs and I’m looking forr something
  unique. P.S Sorrry foor getting off-topic but I
  had tto ask!

 84. Hello! Someone in my Facebook group shared this site with us so I
  came to check it out. I’m definitely loving the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers!

  Outstanding blog and outstanding style and design.

 85. Greate pieces. Keep writing such kind of information on your blog.
  Im really impressed by your blog.
  Hello there, You have performed a fantastic job.
  I will certainly digg it and in my opinion recommend to my friends.
  I am confident they will be benefited from this site.

 86. It’s amazing to pay a visit this site and reading the views of all friends
  about this article, while I am also zealous of getting familiarity.

 87. You could definitely see your expertise in the work you write.
  The arena hopes for even more passionate writers such as you who are not afraid to say how they believe.
  Always go after your heart.

 88. I am sure this article has touched all the internet viewers, its really really
  good article on building up new web site.

 89. เว็บไซต์ “เว็บหวย 100ล้าน”
  ได้ขึ้นชื่อว่าเป็นเว็บที่มียอดรางวัลร้อยล้าน ทำให้ผู้เล่นมีความหวังในการได้รับรางวัลยิ่งใหญ่ แต่ควรมีความระมัดระวังและศึกษาข้อมูลเพิ่มเติมเสมอ.

 90. Its such as you learn my thoughts! You appear to understand
  a lot about this, such as you wrote the e book in it or something.
  I think that you just could do with a few % to force the message house a bit, however instead of that, this
  is fantastic blog. An excellent read. I’ll certainly be back.

 91. You really make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be really something which I think I would never understand.
  It seems too complex and extremely broad for me. I am looking forward for
  your next post, I will try to get the hang of
  it!

 92. May I just say what a comfort to find an individual who genuinely knows what they are
  discussing on the internet. You definitely know how to
  bring an issue to light and make it important.
  More people need to look at this and understand this side of the story.
  I was surprised you are not more popular since you certainly have the gift.

 93. Hi there just wanted to give you a quick heads up and let you
  know a few of the images aren’t loading properly.

  I’m not sure why but I think its a linking issue.

  I’ve tried it in two different web browsers and both show
  the same outcome.

 94. I do not know if it’s just me or if everyone else encountering problems with your blog.
  It looks like some of the written text in your content are running off the screen. Can someone else please comment and let me know if this is
  happening to them too? This might be a problem with my browser
  because I’ve had this happen previously. Kudos

 95. For latest information you have to visit internet and
  on the web I found this web site as a finest website for newest updates.

 96. It’s amazing to visit this website and reading the views of
  all colleagues about this post, while I am also zealous of getting
  knowledge.

 97. Hmm it seems like your blog ate my first comment (it was super long) so I guess I’ll just sum it up what I wrote and say, I’m
  thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog blogger but I’m
  still new to the whole thing. Do you have any tips for newbie blog writers?

  I’d genuinely appreciate it.

 98. I am not sure where you are getting your info,
  but great topic. I needs to spend some time learning more or understanding more.

  Thanks for fantastic information I was looking for this information for my mission.

 99. I was suggested this website by my cousin. I am
  not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my trouble.
  You are incredible! Thanks!

 100. I know this web page gives quality depending articles or reviews and other
  material, is there any other web page which provides these kinds of information in quality?

 101. I always spent my half an hour to read this webpage’s content every day along with a cup of coffee.

 102. We stumbled over here different page and thought I might check things out.
  I like what I see so now i am following you.
  Look forward to checking out your web page again.

 103. Magnificent web site. Lots of useful information here.

  I’m sending it to a few buddies ans additionally sharing
  in delicious. And of course, thanks in your sweat!

 104. I every time used to study article in news papers but now as I am a user
  of web so from now I am using net for posts, thanks to web.

 105. Oh my goodness! Awesome article dude! Thank you, However I am
  having difficulties with your RSS. I don’t understand why I am unable to join it.
  Is there anybody else having the same RSS issues?
  Anybody who knows the solution will you kindly respond? Thanks!!

 106. Hi there! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers?
  My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing a few months of hard work due to no back up.
  Do you have any methods to protect against hackers?

 107. I’m really enjoying the design and layout of
  your blog. It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a developer to create your
  theme? Fantastic work!

 108. Wonderful work! This is the kind of information that should be shared around
  the internet. Shame on Google for not positioning this put up upper!
  Come on over and talk over with my site . Thank you =)

 109. I’ve been surfing online more than 2 hours today, yet I never
  found any interesting article like yours. It’s
  pretty worth enough for me. In my opinion, if all site owners and bloggers made good
  content as you did, the internet will be a lot more useful than ever before.

 110. Fantastic goods from you, man. I have understand your stuff previous
  to and you’re just too great. I really like what you have acquired here, really like what you’re stating
  and the way in which you say it. You make it enjoyable and
  you still care for to keep it wise. I can’t wait to read far more from you.
  This is really a wonderful web site.

 111. Thanks a bunch for sharing this with all folks you actually recognize
  what you are speaking approximately! Bookmarked.
  Please additionally talk over with my website =).
  We will have a link alternate agreement among us

 112. Excellent pieces. Keep writing such kind of info on your page.
  Im really impressed by your site.
  Hi there, You have performed an incredible job.
  I’ll certainly digg it and for my part suggest to my friends.
  I’m confident they will be benefited from this web site.

 113. Today, while I was at work, my sister stole my apple ipad and tested to see if it can survive a 40 foot drop, just so she
  can be a youtube sensation. My iPad is now broken and she has 83 views.
  I know this is totally off topic but I had to share it with someone!

 114. Today, I went to the beachfront with my kids. I found a sea shell and gave
  it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She
  put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
  She never wants to go back! LoL I know this is totally off topic but
  I had to tell someone!

 115. This is very interesting, You’re a very skilled blogger.
  I have joined your rss feed and look forward to seeking more
  of your great post. Also, I have shared your web site in my social networks!

 116. Hi my family member! I wish to say that this
  post is awesome, great written and include approximately all important infos.
  I would like to peer more posts like this .

 117. Je tenais à vous remercier sincèrement pour le partage de
  ce contenu stimulant. Vos articles sur la performance commerciale et les logiciels CRM ont été
  d’une grande valeur pour moi. Grâce à vos informations, j’ai pu comprendre comment la stratégie CRM peut
  révolutionner notre approche de la vente et améliorer notre productivité.

 118. I always spent my half an hour to read this webpage’s articles or
  reviews every day along with a cup of coffee.

 119. Have you ever considered about including a little
  bit more than just your articles? I mean, what you say is valuable and
  all. However think about if you added some great visuals or video clips to give your posts more, “pop”!
  Your content is excellent but with pics and video clips, this site could certainly
  be one of the greatest in its niche. Excellent blog!

  Also visit my web site :: www

 120. That is a very good tip especially to those fresh to
  the blogosphere. Short but very accurate info… Many thanks for sharing this one.
  A must read post!

 121. Aw, this was an incredibly good post. Finding the time and actual effort to generate a very good article… but what can I say… I hesitate a lot and don’t manage to get nearly anything done.

 122. This piece of writing will assist the internet people for setting up new website or even a blog from start to end.

 123. Having read this I believed it was rather informative.
  I appreciate you spending some time and effort to put this
  information together. I once again find myself personally spending way too much time both reading and leaving comments.

  But so what, it was still worthwhile!

 124. I needed to thank you for this great read!! I certainly
  loved every little bit of it. I have you saved as a favorite to check out new things you post…

 125. Hey there! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers?
  My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing several weeks
  of hard work due to no backup. Do you have any methods to prevent hackers?

 126. Hey There. I found your blog using msn. This is an extremely well
  written article. I will make sure to bookmark it and come back to read more
  of your useful info. Thanks for the post.
  I will definitely comeback.

 127. The other day, while I was at work, my cousin stole my iPad and tested to see if it can survive a forty foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now broken and she has 83
  views. I know this is entirely off topic but I had to
  share it with someone!

 128. Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it’s really informative.

  I’m gonna watch out for brussels. I will appreciate if you continue
  this in future. Numerous people will be benefited from your writing.

  Cheers!

 129. I have to thank you for the efforts you’ve put in writing this blog.
  I really hope to see the same high-grade content from you in the future as well.

  In fact, your creative writing abilities has encouraged me to get my own, personal
  blog now 😉

 130. Attractive component to content. I simply stumbled upon your website and
  in accession capital to say that I acquire in fact enjoyed account your blog posts.

  Any way I’ll be subscribing in your feeds and even I fulfillment you
  get entry to persistently quickly.

 131. I think what you published made a lot of sense. But, think on this,
  what if you added a little content? I am not suggesting your information isn’t solid, however suppose
  you added a title that grabbed folk’s attention? I mean Koolivaheaeg Lätis – REISIBLOGI – Moover.ee is kinda
  plain. You might peek at Yahoo’s front page and note how they
  create post titles to get people interested. You might add a related video or
  a related pic or two to get readers excited about what you’ve got to
  say. In my opinion, it could make your website a little bit more interesting.

 132. It’s awesome to pay a quick visit this website and reading the views
  of all friends on the topic of this article, while I
  am also zealous of getting knowledge.

 133. It’s a pity you don’t have a donate button! I’d certainly donate to this excellent
  blog! I suppose for now i’ll settle for bookmarking and adding
  your RSS feed to my Google account. I look forward to fresh updates and
  will share this site with my Facebook group. Chat soon!

 134. Somebody essentially help to make critically articles I’d state.
  This is the first time I frequented your website page and so far?
  I surprised with the research you made to create this actual put up extraordinary.
  Magnificent job!

 135. Hi there, There’s no doubt that your site could be having web browser compatibility problems.
  Whenever I look at your website in Safari, it looks
  fine however when opening in I.E., it’s got some overlapping issues.
  I merely wanted to provide you with a quick heads up!

  Aside from that, wonderful website!

 136. Hey! I know this is kinda off topic but I was wondering which
  blog platform are you using for this website? I’m getting
  sick and tired of WordPress because I’ve had problems with hackers
  and I’m looking at options for another platform. I would be fantastic if
  you could point me in the direction of a good platform.

 137. Hi, i feel that i saw you visited my weblog so i came to return the desire?.I am trying to find things to
  enhance my site!I assume its adequate to make use of a few of your ideas!!

 138. Everything is very open with a really clear explanation of the challenges.
  It was really informative. Your site is very helpful.
  Many thanks for sharing!

 139. Hiya! I know this is kinda off topic however , I’d figured
  I’d ask. Would you be interested in exchanging links
  or maybe guest authoring a blog article or vice-versa? My site addresses a lot of the same
  topics as yours and I think we could greatly benefit from each other.
  If you happen to be interested feel free to shoot me an email.
  I look forward to hearing from you! Excellent blog
  by the way!

 140. hello there and thank you for your info – I have definitely picked up something new from
  right here. I did however expertise a few technical points using this
  web site, since I experienced to reload the website a lot of times previous to I could
  get it to load properly. I had been wondering if your web host is OK?

  Not that I am complaining, but sluggish loading instances times
  will often affect your placement in google and could damage your
  quality score if advertising and marketing with Adwords. Well I am adding this RSS to my e-mail and can look
  out for much more of your respective exciting content.

  Make sure you update this again very soon.

 141. Nice post. I learn something new and challenging on sites I stumbleupon on a daily basis.
  It’s always interesting to read through articles from other writers and practice a little something from their
  sites.

 142. First of all I want to say superb blog! I had a quick question in which I’d like to ask if you
  don’t mind. I was interested to find out how you center yourself and clear your mind prior to writing.
  I’ve had difficulty clearing my thoughts
  in getting my thoughts out. I truly do enjoy writing however
  it just seems like the first 10 to 15 minutes are generally lost
  just trying to figure out how to begin. Any suggestions
  or hints? Appreciate it!

  my web page; ผลหวยฮานอยวันนี้ออกอะไร

 143. Thanks forr your marvelous posting! I seiously enjmoyed readeing it, you may be a great author.I
  will bee sure tto bookmark youyr bblog andd wil come bawck lzter on. I want to encouirage that youu continue yoyr
  great posts, hawve a nice day!

 144. Pretty part of content. I just stumbled upon your
  website and in accession capital to assert that I get in fact loved account your weblog posts.

  Anyway I will be subscribing to your feeds and even I fulfillment
  you get entry to consistently rapidly.

 145. I’m not that much of a internet reader to
  be honest but your blogs really nice, keep it up!
  I’ll go ahead and bookmark your site to come back later.
  All the best

 146. Hello there! This blog post could not be written much better!
  Going through this post reminds me of my previous roommate!
  He always kept talking about this. I most certainly will send this article to him.
  Pretty sure he will have a good read. Thanks for sharing!

 147. Thanks for the auspicious writeup. It in reality used to be a enjoyment account it.

  Look complicated to more added agreeable from you! By the way,
  how can we keep in touch?

 148. Its like you read my mind! You appear to know a lot about this, like you wrote the book in it or
  something. I think that you can do with a few
  pics to drive the message home a bit, but other than that, this is fantastic blog.
  A great read. I will certainly be back.

 149. Have you ever considered creating an ebook or guest authoring on other
  sites? I have a blog centered on the same ideas you discuss
  and would really like to have you share some stories/information. I know my readers would value your work.
  If you are even remotely interested, feel free to send me an e-mail.

 150. I got this web site from my friend who informed
  me concerning this website and at the moment this time I am browsing this site and reading very informative articles or reviews here.

 151. May I simply just say what a relief to find an individual who genuinely knows
  what they’re talking about on the web. You actually understand how to bring an issue to light and make
  it important. A lot more people have to check this out and understand this side of the story.
  I can’t believe you aren’t more popular since you most certainly possess
  the gift.

 152. You really make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be really something which I think I would never understand.

  It seems too complicated and extremely broad for me. I’m looking
  forward for your next post, I’ll try to get the hang
  of it!

 153. Good post. I learn something new and challenging on blogs I stumbleupon on a
  daily basis. It will always be interesting to read through articles from other authors
  and use a little something from other sites.

 154. After exploring a handful of the articles on your site, I truly like your way of blogging.
  I added it to my bookmark website list and will be checking back in the near future.
  Take a look at my website as well and tell me
  what you think.

 155. I am really thankful to the owner of this web page who has shared this
  great piece of writing at at this place.

 156. I simply could not depart your website prior to suggesting
  that I really enjoyed the usual information a person provide on your visitors?

  Is going to be again steadily to investigate cross-check new posts
  Saiba do que estamos falando o jogo Aviator cassino de graça

  Please stay safe. We sit up for seeing you once more soon. My next
  chart illustrates the distribution of wins/losses with ouut the satisfying win rule.
  Over 30,000 mariners lives have been misplaced on these colossal bodies oof water.

 157. Greetings from Ohio! I’m bored to death at work so I decided to check
  out your site on my iphone during lunch break.
  I love the knowledge you provide here and can’t wait to take a
  look when I get home. I’m surprised at how fast your blog loaded
  on my phone .. I’m not even using WIFI, just 3G ..
  Anyways, very good site!

 158. Thanks , I’ve just been searching for information about this topic for ages and yours is the greatest I have came upon till now.
  However, what in regards to the bottom line?
  Are you sure about the supply?

 159. We stumbled over here from a different web address and
  thought I might as well check things out. I like what I see so
  now i’m following you. Look forward to finding out about your web page yet again.

 160. Superb post however , I was wanting to know if you could write a litte
  more on this subject? I’d be very thankful if you could elaborate a little bit further.
  Cheers!

 161. I’m gone to convey my little brother, that he should
  also pay a visit this webpage on regular basis to take updated from latest reports.

 162. Simply desire to say your article is as astonishing. The clarity in your post
  is just spectacular and i can assume you are an expert on this subject.
  Fine with your permission let me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post.
  Thanks a million and please continue the enjoyable work.

 163. Right here is the perfect website for everyone who would
  like to find out about this topic. You realize so
  much its almost hard to argue with you (not that I personally will need to…HaHa).
  You definitely put a new spin on a subject which has been written about for many years.
  Great stuff, just great!

 164. It’s genuinely very difficult in this busy life to listen news on Television, so I simply use
  world wide web for that reason, and get the hottest information.

 165. I’m not that much of a online reader to be honest but your blogs really nice, keep it
  up! I’ll go ahead and bookmark your site to come back later.
  All the best

 166. I’ll right away snatch your rss as I can’t in finding your e-mail subscription link or
  e-newsletter service. Do you have any? Please allow me recognize so that
  I may just subscribe. Thanks.

 167. Very great post. I just stumbled upon your weblog and wished to
  say that I have truly loved surfing around your weblog posts.

  After all I will be subscribing to your rss feed and I
  hope you write once more soon!

  Feel free to surf to my webpage … Honeybee Pharmacy

 168. Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wished to say that I’ve really loved browsing your weblog posts.
  After all I will be subscribing in your rss feed and I’m hoping
  you write once more very soon!

 169. That is very fascinating, You are an overly skilled blogger.
  I’ve joined your rss feed and sit up for in the hunt for more of your magnificent post.
  Also, I have shared your site in my social networks

 170. Great post! We are linking to this particularly great content on our website.
  Keep up the good writing.

 171. Fantastic beat ! I would like to apprentice while you amend your web site, how can i
  subscribe for a blog web site? The account helped me a
  acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast provided bright clear concept

 172. Thanks for the auspicious writeup. It if truth be told was a amusement account it.
  Look advanced to more introduced agreeable from you!

  However, how could we be in contact?

 173. I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was wondering what all is needed to get set up?

  I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
  I’m not very internet smart so I’m not 100% sure. Any tips or
  advice would be greatly appreciated. Thanks

 174. That is very fascinating, You’re an overly skilled blogger.

  I’ve joined your rss feed and look forward to seeking
  more of your great post. Additionally, I’ve shared your web site in my social networks

 175. I love your blog.. very nice colors & theme. Did you make this website yourself or did you hire someone to do it for you?
  Plz answer back as I’m looking to design my own blog
  and would like to know where u got this from. thanks

 176. Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to
  say that I have really enjoyed browsing your blog posts.
  In any case I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again very soon!

 177. Paragraph writing is also a excitement, if you be acquainted with afterward you can write otherwise it is complex to write.

 178. Today, I went to the beach with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4
  year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear and screamed.

  There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
  She never wants to go back! LoL I know this is totally off
  topic but I had to tell someone!

 179. When some one searches for his vital thing,
  thus he/she needs to be available that in detail, thus that thing
  is maintained over here.

 180. You have made some decent points there. I checked on the web to find out more about the issue
  and found most individuals will go along with your
  views on this website.

 181. What a information of un-ambiguity and preserveness of valuable familiarity regarding unpredicted feelings.

 182. Wonderful beat ! I would like to apprentice while you amend your website,
  how can i subscribe for a blog web site? The account aided me a acceptable deal.
  I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered bright clear concept

 183. Hi, I do think this is a great website. I stumbledupon it ;
  ) I may revisit yet again since i have book-marked
  it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue
  to guide other people.

 184. Hey there! I understand this is kind of off-topic
  but I had to ask. Does building a well-established website such as yours require a massive
  amount work? I’m brand new to operating a blog but I do write in my diary on a
  daily basis. I’d like to start a blog so I can easily share
  my experience and thoughts online. Please let me
  know if you have any suggestions or tips for new aspiring blog owners.
  Thankyou!

 185. Woah! I’m really digging the template/theme of this site.

  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s hard to get that
  “perfect balance” between superb usability and visual
  appeal. I must say you’ve done a superb job with this.
  Additionally, the blog loads extremely fast for me on Opera.
  Exceptional Blog!

 186. Hi there I am so glad I found your weblog, I really found you by mistake, while I was browsing on Digg for something else, Anyways I am here now and would just like to say thank you
  for a incredible post and a all round entertaining blog (I also love the theme/design),
  I don’t have time to read through it all at the minute but I have
  saved it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much
  more, Please do keep up the great work.

 187. Nice post. I was checking constantly this blog and I’m inspired!
  Extremely useful info specially the remaining part 🙂 I take care of such info a lot.
  I was seeking this certain info for a long time. Thank you and best of luck.

 188. Magnificent goods from you, man. I have be mindful
  your stuff prior to and you’re just too great.
  I really like what you have acquired right here,
  really like what you are saying and the way through which you
  assert it. You make it entertaining and you still care for
  to keep it smart. I cant wait to learn much more from you. This is actually a great web site.

 189. Hi there to every one, the contents present at this website are in fact remarkable for people knowledge,
  well, keep up the good work fellows.

 190. Unquestionably consider that which you stated.

  Your favourite reason appeared to be at the net thhe easiest factor to be aware
  of. I say to you, I definirely geet irked even as folk consider concerns that they plainly do not recognize about.
  You controlled to hit the nail upon the top and also defined outt the whole thing without
  havinjg side effect ,other folks could take a signal.
  Will probably be back to get more. Thanks
  website

  Read about Responsible Gaming aand Player data. The a whole lot of video gakes available
  make for an exciting selection that will ward off the boredom day iin and day
  out, therefore, gdtting you addicted to the games although
  iin a great way. Copa Steak House iis delighted to offer friends a wide range of
  culinary delights that will surely tantalize the style buds.

 191. Thanks for your personal marvelous posting! I truly enjoyed reading it, you happen to be a great author.
  I will remember to bookmark your blog and will come back someday.
  I want to encourage yourself to continue your great work, have a
  nice holiday weekend!

 192. It’s actually very complicated in this busy life to listen news on TV,
  therefore I only use world wide web for that reason, and obtain the
  most recent news.

 193. Have you ever considered publishing an ebook or guest authoring on other websites?
  I have a blog based on the same topics you discuss and would love to have you share some stories/information. I
  know my viewers would value your work. If you are even remotely interested, feel free to shoot me an email.

 194. Hello there! I know this is kind of off topic but I was wondering if you knew
  where I could get a captcha plugin for my comment form?

  I’m using the same blog platform as yours and I’m having problems finding one?
  Thanks a lot!

 195. Its like you read my thoughts! You seem to understand so much approximately this,
  such as you wrote the e book in it or something. I think that you just could do with some percent to pressure the message house a bit, but instead
  of that, that is fantastic blog. An excellent read. I’ll certainly be back.

 196. I need to to thank you for this very good read!! I absolutely enjoyed every little bit of it.
  I have got you bookmarked to look at new things
  you post…

 197. I’ve been surfing on-line more than three hours nowadays, but I by no means found any attention-grabbing article like yours.
  It is beautiful worth sufficient for me. In my view,
  if all webmasters and bloggers made just right content as you
  probably did, the web might be much more helpful than ever before.

  site

  The way during which you current your information can be a instrument in mmaking people determine to attempt one of your
  links and join up to a site.
  Butt can wee actually beat crop machines and research
  their play new UK on-line slots at Delicious Slots?
  9 – When the scale of the highest jackpot keeps increasing with
  each bet you make, you get a pool of progressive jackpots.

 198. If some one wants to be updated with hottest technologies
  after that he must be visit this site and be uup too date daily.

  homepage

  You’ll be able to select your top game and regulary play it or get acquainted with new ones spending your
  leisuure time with curiosity. That has left chronic pain sufferers ljke Paula Gianfortune reluant on opioids.
  Finnd the very best online playing websitws iin the USA in addition to information onn thhe most recent video games and tournaments.

 199. Heey are uing WordPress for your site platform?

  I’m neew to the blog world but I’m trying to get
  stated and create my own. Do you require any colding
  expertise to make your own blog? Any help would be greatly appreciated!

  website

  In any case, if thee likelihood is so near zero that you
  just might not anticipate to hit it in a lifetime of play, it might
  as well not even depend. Whhile a few of the individual casinos
  operating under thse manufacturers have determined not to content
  material with tthe contenntion of the United States government,
  practically all of them proceed to produce USA players with top quality
  casimo gaming. In the rest of this text I’ll educate you how to make use of the alternatives above to play slots mokre
  effectively.

 200. What’s up, its nice piece of writing on the topic of media print, we all be familiar with media
  is a impressive source of information.

 201. Wonderful blog! Do you have any helpful hints for
  aspiring writers? I’m planning to start my own site soon but I’m
  a little lost on everything. Would you propose starting
  with a free platform like WordPress or go for a paid
  option? There are so many choices out there that I’m completely overwhelmed ..
  Any tips? Thanks a lot!

 202. I don’t even know how I ended up here, but I thought
  this post was great. I don’t know who you are but certainly you are going
  to a famous blogger if you aren’t already 😉 Cheers!

 203. Hi there this is somewhat of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have
  to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding expertise so I wanted to get guidance
  from someone with experience. Any help would be greatly
  appreciated!

 204. I need to tto thank you forr this fantastic read!!
  I absolutely loved every bit of it. I’ve got you book marked to check out new stuff you post…
  webpage

  It gives a simple platform that doesn’t take plenty
  oof time to be taught, which implies the site is
  perfect for novices. The shoppers geet the oplportunity of seeing skilled sellers spinning balls, shaking dice and dealing
  with cardss on thir house screens aand that too iin real time.
  It may very well be a common inquiry a couple of sport, or a more particular query regarding your
  account.

 205. It’s not my first time to pay a quick visit this webb
  page, i am browsing this website
  dailly and get nicce data from here everyday.
  website

  You’re prone to spend more money and pay less consideration to
  the ggames when you’re drinking alcohol, which iss simple to do
  if thee casino you’re at provides free drinks. ”. This can show you how to to sesk out the perfect recommendation on turning you performs into profit.
  These are often trending, well-liked or basic titles which are
  a partt of introductory offers at thhe totally different domains.

 206. Right here is the right blog for anyone who hopes to understand this topic.
  You understand a whole lot its almost hard to argue with you (not that I really would want to…HaHa).
  You certainly put a fresh spin on a subject which has been written about
  for decades. Great stuff, just excellent!

 207. Howdy would you mind sharing which blog platform
  you’re working with? I’m planning to start my own blog in the near future but I’m having
  a tough time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your layout seems different then most blogs and I’m looking for something unique.
  P.S Sorry for getting off-topic but I had to ask!

 208. Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you penning this post and also the rest of the site
  is also very good.

 209. May I simply say what a relief to discover a person that truly knows what they’re discussing over the internet.
  You certainly know how to bring a problem to light and make
  it important. A lot more people need to read this and understand this side of the story.
  I was surprised you aren’t more popular because you most
  certainly have the gift.

 210. My brother suggested I would possibly like this web site.
  He was once entirely right. This submit truly made my day.
  You can not consider just how much time I had spent for this info!
  Thanks!

 211. What’s up, I read your blog like every week. Your writing style is witty,
  keep up the good work!

  Here is my homepage: www

 212. Pretty component of content. I simply stumbled upon your website and in accession capital to
  say that I acquire actually enjoyed account your weblog posts.
  Anyway I’ll be subscribing in your augment and even I fulfillment you access persistently fast.

 213. Whenn someone write an pragraph he/she maintains the iddea of a user in his/her mind thazt hhow a user cann undersstand it.
  Therefore that’s whyy tthis piece oof witing iis outstdanding.
  Thanks!

 214. I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and
  was curious what all is required to get setup? I’m assuming having a blog like
  yours would cost a pretty penny? I’m not very
  web savvy so I’m not 100% positive. Any tips or advice would be greatly appreciated.

  Kudos

 215. Link exchange is nothing else however it is
  only placing the other person’s weblog link on your page at proper place and other person will
  also do same for you.

 216. Today, while I was at work, my sister stole my
  iPad and tested to see if it can survive a twenty five
  foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now broken and she has 83
  views. I know this is totally off topic but I had to
  share it with someone!

 217. Hello I am so thrilled I found your webpage, I really found you by error, while I was browsing on Bing for something else, Anyways I am here now and would
  just like to say thanks for a fantastic post and a all round enjoyable blog (I also love
  the theme/design), I don’t have time to read through it
  all at the minute but I have saved it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to
  read more, Please do keep up the excellent jo.

 218. Hello There. I found your blog using msn. This is
  an extremely well written article. I’ll make sure to bookmark it and come back to read more of
  your useful information. Thanks for the post. I’ll
  certainly comeback.

 219. Howdy! This post couldn’t be written much better!

  Going through this article reminds me of my previous roommate!
  He always kept preaching about this. I am going to forward
  this post to him. Fairly certain he will have
  a great read. Thank you for sharing!

 220. Wow that was odd. I just wrote an very long comment but after I clicked submit my comment didn’t show up.
  Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyways, just wanted
  to say fantastic blog!

 221. Hi Dear, are you truly visiting this web page regularly, if so afterward you will without doubt
  get good knowledge.

 222. I just couldn’t go away your website prior to suggesting that I extremely loved the usual information a person supply for your visitors?
  Is gonna be again incessantly in order to inspect new posts

 223. My partner and I stumbled over here by a different web address and thought I should check things out.

  I like what I see so i am just following you. Look
  forward to finding out about your web page again.

 224. I think this is one of the most vital info for me. And i’m glad reading your article.
  But wanna remark on few general things, The web site style is perfect,
  the articles is really great : D. Good job, cheers

 225. Greetings from California! I’m bored to death
  at work so I decided to check out your website on my iphone during lunch break.
  I love the info you provide here and can’t wait to take
  a look when I get home. I’m surprised at how quick your blog
  loaded on my cell phone .. I’m not even using WIFI, just 3G ..
  Anyways, awesome site!

 226. I think this is among the such a lot vital info for me.
  And i am glad reading your article. However should observation on few basic issues,
  The website style is perfect, the articles is truly nice : D.

  Just right process, cheers

 227. Thanks for any other informative site. The place else may just I get that type of information written in such an ideal manner?
  I have a undertaking that I am simply now working
  on, and I have been on the look out for such info.

 228. My family members all the time say that I am killing my time here at web, but I know I am
  getting familiarity daily by reading such fastidious articles.

 229. My brother recommended I might like this blog.
  He was totally right. This post truly made my
  day. You can not imagine just how much time I
  had spent for this information! Thanks!

 230. I have learn some excellent stuff here. Definitely value bookmarking for revisiting.
  I surprise how a lot effort you place to create any such great informative website.

 231. I every time used to read piece of writing in news papers but now as
  I am a user of internet therefore from now I am using net for articles, thanks to web.

 232. Hello, this weekend is fastidious in favor of me, for the reason that this point in time i am reading this fantastic informative paragraph
  here at my home.

 233. Howdy! Someone in my Myspace group shared this website with us soo I
  came too look iit over. I’m definitely loving the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers!
  Great blog and great design.
  Jogue este jogo Aviator por numerário jogo de cassino

  When this have happened already, cease enjjoying for the day and
  return some other time. Online Casino Canada is one of the quickest growing industries.
  Everyone likes indulging in them at times.

Comments are closed.