Karavaniga Lapimaale

Talvine reisiseiklus lumisel Lapimaal, kus sind ootab Jõuluvana! Võta ette jõulureis, mis pakub elamusi nii lastele kui ka täiskasvanutele. Mine vaata, mida teeb jõuluvana Pajakülas, ületa Polaarjoon, külasta põdrafarmi, naudi kelgusõitu. Elamused, mida meenutatakse veel aastaid hiljem! Siin on sulle kogu vajalik info, et mida pead teadma autoreisist Lapimaale.

Matkaauto on sobiv ka talvel reisimiseks. Sul on soe tuba alati ootamas, saad liikuda omale sobivas tempos ja teha peatusi kui vaja. Sa ei pea muretsema rongi või lennukipiletite broneeringute ega majutuse pärast. Matkaautoga reisimine on lihtne ja mugav!

Meie reisime matkaautoga aastaringselt, ka talvel. Oleme teekonna Helsingist Rovaniemisse Jõuluvana juurde matkaautoga läbi sõitnud, seetõttu oskame soovitada ja jagada infot reisi korraldamiseks.

Lapimaa – Jõuluvana kodu

Soome põhjapoolses osas asuv Lapimaa on talvel imeline. Lapimaa on laplaste, kõrgete lumehangede, põhjapõtrade ning virmaliste maa. Ja muidugi asub Lapimaal Jõuluvana kodu. Jõuluvana ise elab Rovaniemist mõni kilomeeter eemal, Pajakülas (Joulupukin pajakyla), kus Jõuluvana saab külastada kahes kohas – SantaPark (5 km Rovaniemist) ja Santa Claus Holiday Village (7 km Rovaniemist).

SantaPark

SantaPark on suur teemapark, mis asub mäe külje sees suures maa-aluses koopas. Santa Parki sisenedes satud võlumaailma, kus näed askeldamas päkapikke, saad külastada jääskulptuuride tuba, läbida päkapikkudekooli, kaunistada piparkooke, meisterdada ja maalida, turnida ronimisalal, sõita saaniga läbi võlumaailma ja muidugi kohtuda päris ehtsa Jõuluvanaga, kellega igaüks saab juttu puhuda ja pilti teha. SantaParkis on lubatud pildistamine ja filmimine.

Lisaks saad kodustele läkitada teele postkaardi, osta suveniire, einestada kohvikus. SantaParkis toimuvad ka meeleolukad etendused, kus päkapikud tantsivad ja teevad akrobaatilisi trikke.

NB! Pane tähele – SantaPark ei ole avatud aastaringselt. Käesoleval aastal on Santa Park avatud alates 19. novembrist 2022 kuni 7. jaanuarini 2023. Täpsemad lahtiolekuajad leiad SIIT.

Santa Park pilet: täiskasvanu al 35 €, 3-12a 29 € (19.11.2021 info)

  • HEA TEADA
  • SantaPark piletid kehtivad kahel järjestikusel päeval. Nt. 10.ndal detsembril ostetud piletid kehtivad ka 11.detsembril.

Rohkem infot leiad https://santaparkarcticworld.com

.

.

Santa Claus Holiday Village

Santa Claus Holiday Village on suur kompleks, kus on palju erinevaid hooneid, milles tegutsevad suveniiripoed, kohvikud ja restoranid, Jõuluvana maja ja postkontor. Kõikjal põlevad värvilised jõulutulukesed ning kõlab jõulumuusika, nii et maagiline jõulutunne on garanteeritud!

Jõuluvana majas (Santa Claus Office) saab kohtuda päris ehtsa Jõuluvanaga. Lisaks saad Jõuluvana majas näha toredaid päkapikke ja nende tegemisi. Jõuluvana maja on avatud aastaringselt iga päev, sissepääs on tasuta. Koos Jõuluvanaga tehtud pildi saad endale lunastada lisatasu eest.

Jõuluvana postkontoris (Santa Claus’ Main Post Office) saad uudistada Jõuluvanale saadetud kirju, mida saabub aastas rohkem kui 500 000 tükki ja kodustele teele läkitada oma heade jõulusoovidega postkaardi.

Keset “küla” asub suur punane polaarjoon (Artic Circle), mis tähistab polaarpäeva ja polaaröö piirkonda. Räägitakse, et polaarjoone ületamine muudab inimese nooremaks, sest miks muidu on polaarjoonel elav Jõuluvana vähemalt oma mitusada aastat vana.

.

.

Lisaks asuvad Santa Claus Holiday Village alal miniloomaaed, kelgukoerte park, põhjapõtrade park, talvepark. Samuti on tore jalutada Jõuluküla väikeste puhkemajade vahel.

Rohkem infot Jõuluvana küla kohta leiad https://santaclausvillage.info

Santa Claus Holiday Village kaardi saad alla laadida SIIT.

Rovaniemi – mida teha Rovaniemis?

Kui Jõuluvana juures käidud, siis ka Rovaniemi linnas jagub tegevust küllaga.

Rovaniemis külasta Lapimaa provintsimuuseumi ja teaduskeskust Artikum, mis tutvustab põhjamaa loodust, saamide kultuuri ja ajalugu. Korundi Kultuuri Majas (Korundi House of Culture) saad tutvuda kunstinäituste, kunstnike, seal toimuvad kontserdid ja kultuurisündmused. Pilke Teaduskeskuses (Science Centre Pilke) saad kogeda metsa ja puiduga seonduvat. Rovaniemi Angry Bird’s mängupark (Angry Birds leikkipuisto) pakub liikumis- ja ronimislusti igas vanuses lastele ja lapsemeelsetele täiskasvanutele.

Kuigi matkaautos on olemas dušš ja pesemisvõimalused, siis meile meeldib endid reisi vahepeal lõõgastada spas ja kosutada kuumassaunas, seepärast teeme pea iga reisi jooksul ühe sellise külastuse. Rovaniemis saab veemõnusaid nautida Rovaniemi Santasport keskuses (Santasport). Lisaks spa-osale, kus on bassein, mullivann, lastebassein, saunad, asuvad Santasport keskuses spordisaal ja bowling. Välialal Huima seikluspark (The Adventure Park Huima).

Shopata saab Revontuli ostukeskuses (Revontuli Shopping Centre), Sampokeskuses (Sampokeskus Shopping Center) ja Rinteenkulma ostukeskuses. Revontuli on ametlik Jõuluvana ostukeskus, kus pühadehooajal võid kohata ka Jõuluvana ennast.

Matkaautoga võid kaasa võtta grilli ning välitelgi, et mõnusalt karges lapimaa looduses grillida lõkkel vorstikesi ja juua kuuma glögi. Kes teab – ehk õnnestub Lapimaa taevas näha ära ka maagilised virmalised.

Tõsta matkaautosse kelk ja suusad, et nautida talviseid lumerõõme. Rovaniemi keskusest 2 km kaugusel asub Ounasvaara Suusakeskus (Ounasvaara Ski Resort), kus saab tegeleda mäesuustamise, murdmaasuusatamise, kihutada kelgurajal ja matkata lumeräätsadega Ounasvaaras loodusradadel. Tegevusi jagub kogu perele.

suusareis-matkaauto

Rovaniemist 16 km kaugusel asub Jõuluvana salamets Joulukka (Santa Claus Secret Forest), kus saad kogeda jõulumaagiat, kohtuda Jõuluvanaga, avastada päkapikkude saladusi ja võtta osa toredatest pühadetegevustest. Peredele mõeldud grupiprogrammid toimuvad alates novembrist jaanuarini, muul ajal avatud ettetellimisel aastaringselt.

Looduspark Arctic Circle Hiking Area pakub liikumisrõõmu matkahuvilistele, matka loodusradadel ja avastada kaunist põhjamaa loodust. Saab valida lühemaid ja pikemaid distantse. Matkarajad on tähistatud. Talvel saab radadel liikuda suuskade või lumeräätsadega. Rajal on lõkkekoht. Arctic Circle Hiking Area asub Rovaniemi poole tunni tee kaugusel.

Rovaniemist tunniajase sõidu kaugusel asub Ranua Loomapark (Ranua Zoo). Ranua Zoo on põhjamaa loomade park, kus võib näha ligikaudu 50 erinevat loomaliiki ja 200 looma. Park on rajatud võimalikult looduskeskselt metsa sisse ja mõnusaid laudteid pidi saab kogu pargi läbi jalutada. Magusasõpradel tasub läbi astuda sealsamas loomapargi kõrval asuvast Fazeri tehasepoest, mis üllatab eriti soodsate hindadega. Loe meie varasema Ranua loomapargi külastuse kohta SIIT.

.

.

Mida veel põnevat Rovaniemis teha? Loe siit https://www.visitrovaniemi.fi

Teekond Helsingist Rovaniemisse – mida teha ja näha teel olles?

Helsingist Rovaniemisse Jõuluvana juurde on veidi üle 800 km. See on üsna pikk teekond. Et need kilomeetrid ei oleks üksnes tüütu sõitmine, siis tasuks muuta ka teelolek seikluseks, teha peatusi ning külastada teelejäävaid vaatamisväärsusi ja linnasid. Matkaautoga reisides saad valida ise oma sõiduaja ja -tempo, teha peatuseid kui vaja. Meie kogemusel, eriti koos lastega reisides, kõige mugavam sõita päeva jooksul umbes 300 km ehk siis üks paari-kolmetunnine sõit. Reisi pikkuseks võiks planeerida 5-7 päeva.

Laevapiletid Tallinnast Helsingisse algavad 130 eurost (2 reisijat + sõiduk / üks suund).

SOOVITUS:

  • oluliselt soodsama hinnaga laevapiletid võid saada Muuga sadamast väljuvale Vuosisaari laevale. Laev on küll tagasihoidlikum kui kruiisilaev, kuid see-eest on laevas vähe inimesi, kellest enamus rekkajuhid ja needki tegelevad vaikselt söömise-puhkamisega. Lastele on mängutuba.
  • alati on soodsam osta kohe ka tagasisõidu pilet.

Soome on looduse poolest eriline maa ja aknast avanevad vaated on tõeliselt looduskaunid. Suured maanteed on Soomes väga heas seisukorras – lumevabad ja hästi hooldatud.

Jyväskylä

270 km Helsinkist asub Jyväskylä linn. Jyväskyläs tasub teha peatus, et jalutada linnas või külastada kohalikke muuseume, nt Alvar Aalto muusem (Alvar Aalto Museo) ja Soome Käsitöö Muuseum (Soumen Käsityön Museo).

Vaskikello

Pyhäjärvi lähedal asub Vaskikello, kus saab kuulata kumedat kellade kõla. Nimelt asub seal enam kui 1000 kellast koosnev kogu, kus on tohutult suuri ajaloolisi kirikukellasid, pisut väiksemaid laevakellasid, lehmakellasid, valgeid portselankellasid ning igasuguseid muid vahvaid kellasid. Siin asub ka kohvik-restoran, mis tegutseb juba aastast 1973 ja mille sisemuses saad samuti uudistada põnevat kellade kollektsiooni.

.

.

Oulu

Pikem peatus tee Oulus, mis on Põhja-Soome suurim ja vanim linn. Bothnia lahe kaldal asuv Oulu on tuntud mitmete suurejooneliste kultuuriürituse ja muusikafestivalide järgi, samuti on siin mitmed muuseumid. Näiteks Turkansaare vabaõhukeskuses saab tutvuda põliste elamisviisidega. Kultuuriajalugu tutvustab Põhja-Põhjamaa Muuseum (Pohjois-Pohjanmaan museo) ning teadust ja tehnikat tutvustab Tietomaa teaduskeskus (Tiedekeskus Tietomaa), mis on põnev ja lõbus koht nii lastele kui täiskasvanutele.

Jaluta Oulu kesklinnas ja vaata üle turuplatsil Bobby kuju ning punased kalurimajad. Ka talvel on kena koht jalutamiseks Oulus Nallikari rand, mis on Läänemere tuntuuim ja ilusam rand, mistõttu seda hellitavaks ka põhjamaade Rivieraks kutsutakse.

Põhjapõdrad

Peale Oulut võib näha juba esimesi põhjapõtru. Neid näeb nii teede ääres kui ka lausa keset linna jalutamas. Mis seal imestada, sest põhjapõtru on Lapimaal rohkem kui inimesi – üle 200 000 isendi. Põhjapõdrad on rahulikud loomad, metskitse moodi nad teele ei karga, vaid toimetavad rahulikult tee ääres. Tegelikult talvel neid niipalju ringi kondamas ei näe, sest talveperioodil hoitakse loomi enamasti farmides.

pohjapodrad-lapimaa-matkaauto

Matkaautoga talvel reisimine

Bürstner matkaautod on kohandatud kasutamiseks põhjamaistes tingimustes:

  • võimsam 6kW gaasikütteseade, mis hoiab ka talvel ruumis sobivat temperatuuri ja soojendab tarbevett. 
  • Truma Duo Control seade, mis ühe ballooni tühjaks saamisel lülitub automaatselt teisele balloonile
  • korralikud akud, mis peavad vastu ka mitmepäevase reisi ilma välise elektriühenduseta. 
  • vooluinverter, et soovi korral vajalikud 220V seadmed laaditud ja käivitatud saaks.
  • korralikud talverehvid
  • täiskaskokindlustus koos 24h autoabiga

Talvel matkaautoga reisimise kohta loe lisaks SIIT.

Bürstner matkaauto elamuosas on kõik mugavused nagu köök, külmkapp, wc, dušš, laiad voodid ja rohkelt panipaiku. Matkaauto on mõeldud kuni 5 reisijale. Täpsemalt saad Bürstner matkaauto kohta lugeda siit.

“ Matkaautos oli väga mõnus ning vastas ootustele täielikult. Palju oli positiivseid üllatusi – külmkapp oli suurem kui ootasime, ruumi asjade hoidmiseks oli meeletult palju, auto oli teel iga ilmaga ülistabiilne, ka -30-ga oli soe magada ning auto läks hommikul tööle, gaasi kulus oodatust vähem, WC tühjendamine oli väga lihtne ning vähemalt Soomes oli igalt poolt vett saada. ” – Toomas Välja, kes reisis matkaautoga Lapimaal

matkaauto-talvel

Matkaautoga ööbida saad kus iganes – puhkealad, parklad, kämpingud.

Meie oleme parkinud ja ööbinud Santa Claus Villages platsil, kus on väga mugav “elada” sealsamas kohapeal ja külastada jõuluküla. Tavaliselt pargib seal mitukümmend autoelamut reas. Parkimine on tasuta.

Talveperioodil Rovaniemis ainus avatud kämping Bestpark, mis asub Santa Claus Villagest üle tee. Kämpinguplatsil BestPark Arctic Circle on võimalus kasutada elektriühendust, tankida vett, kasutada wc-d. Parkimistasu ca 24€/ ööpäev.

Rovaniemi kämpingute kohta leiad info SIIT. Ööbimis- ja parkimiskohtade leidmisel on abiks äpp Park4night.

SOOVITUS: uuri eelnevalt kämpingute lahtiolekuaegu, kuna hooajaväliselt võivad need olla tavapärasest erinevad

Hoolimata sellest kas ööbid looduses või kämpinguplatsil, proovi ööbimiskohta jõuda ikkagi päevavalges, sest nii on lihtsam leida sobiv koht ja end paika sättida.

Loodetavasti leidsid kogu vajamineva info talviseks lapimaa reisiks. Küsimuste korral võta ühendust info@moover.ee.

Lumi, päkapikud ja talvine seiklus ootavad!

KASULIK INFO

LOE LISAKS

*artikli päise foto: Toomas Välja

Sul on küsimusi seoses matkaauto või reisimisega?

Võta ühendust.

Marvin Laanemäe, MOOVER OÜ